Dansk konsortium indgår aftale med Forsvaret om nye patruljeskibe

Konsortiet “Danske Patruljeskibe” har fredag underskrevet en aftale med Forsvarets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) om forprojektet til Forsvarets nye patruljeskibe.

Foto: OMT

Danske Patruljeskibe K/S, et konsortium stiftet af Terma, Odense Maritime Technology og PensionDanmark, er med aftalen valgt som totalleverandør og ansvarlig for udviklingen af moderne, fremtidssikrede flådeskibe til Forsvaret efter en banebrydende ny samarbejdsmodel, der også sikrer en stærk forsyningssikkerhed for Forsvaret.

”Regeringen har sammen med et bredt flertal i Folketinget udstukket en visionær kurs for, hvordan Danmarks nye fleksible fartøjer skal anskaffes. En kurs, der bygger videre på Danmarks lange og stolte tradition for at bygge skibe. Det projekt vil involvere en bred vifte af danske virksomheder og skabe mange danske arbejdspladser, og dermed sikre at vi langt ud i fremtiden har verdensklasse maritime kompetencer i Danmark”, siger Jes Munk Hansen, administrerende direktør i Terma.

Aftalen omfatter ifølge parterne en grundig design- og byggestrategi-proces, der sikrer, at den nye skibstype opfylder Forsvarets behov og samtidig etablerer grundlaget for anskaffelse og produktion af de nye patruljeskibe med afsæt i et bredt samarbejde med alle relevante danske industrielle aktører.

På den måde sikres Forsvaret de rigtige skibe og en sikkerhedsmæssigt afgørende national forsyningssikkerhed samtidig med, at der skabes en lang række danske arbejdspladser.

”Det er et vigtigt skridt for både Danmark, Søværnet og den maritime industri, at der nu tages hul på den nødvendige opgradering af det danske søværn. Der bliver tale om højt specialiserede skibe, som skal bidrage til dansk sikkerhed og forsyningssikkerhed, og som også kommer til at sætte mere tyngde bag Danmarks rolle ift. NATO og de forpligtelser, vi har med suverænitetshåndhævelse og overvågning til søs. Søværnet har brug for nye topmoderne flådefartøjer, hvilket vi i den danske maritime industri ser frem til at levere,” siger Jenny Braat, adm. dir. i Danske Maritime.

Som totalleverandør garanterer Danske Patruljeskibe K/S, at de nye flådefartøjer designes og bygges efter Forsvarets behov, herunder med innovative danske teknologiløsninger, der kan bidrage til den grønne omstilling af Forsvaret.

Det vil ifølge Danske Patruljeskibe K/S bidrage til at videreudvikle unikke industrielle kompetencer, og det kan blive startskuddet på et eksporteventyr til gavn for dansk erhvervsliv og danske arbejdspladser.

-emte

Om OMT

Odense Maritime Technology A/S (OMT) er Danmarks førende rådgiver om og designer af fleksible flådefartøjer. OMT har senest eksporteret det danske Iver Huitfeldt fregatdesign, således at det nu danner basis for UK Navys nye standardfregat, som pt. også søges eksporteret til andre allierede lande. Herved skabes væsentlige eksportmuligheder for alle de danske underleverandører, der har komponenter på fartøjerne.

Kilde: OMT

Om Terma

Terma A/S udvikler produkter og systemer inden for forsvars- og sikkerhedsområdet, bl.a. radarer til skibe, havne og lufthavne, selvbeskyttelsesudstyr til fly, kommando-kontrolsystemer til skibe samt avanceret udstyr til satellitter og rumforskning.

Kilde: Terma

Om PensionDanmark

PensionDanmark A/S administrerer overenskomst- og virksomhedsaftalte arbejdsmarkedspensioner, sundhedsordninger og uddannelsesfonde for over 816.000 medlemmer beskæftiget i 21.800 private og offentlige virksomheder.

PensionDanmark er et kundeejet selskab, hvor hele overskuddet går til medlemmerne. De samlede indbetalinger udgjorde 11,2 mia. kr. i 2022. Balancen er over 300 mia. kr.

Kilde: PensionDanmark

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

10.09.2025Maritimedanmark.dk

Molslinjen vælger finsk partner til eldrevne hurtigfærger

10.09.2025Maritimedanmark.dk

Dronning Mary navngiver Danmarks første elektriske slæbebåd

04.09.2025Maritimedanmark.dk

Knud E. Hansen udvikler nyt ro-ro-skib koncept

01.09.2025Maritimedanmark.dk

Northern Offshore Services bestiller otte CTV'er

01.09.2025Maritimedanmark.dk

Legend of the Seas får vand under kølen

29.08.2025Maritimedanmark.dk

Første billeder af Molslinjens ny el-hurtigfærger

28.08.2025Maritimedanmark.dk

Mibau Stema kontraherer nye skibe

04.08.2025Iron Pump A/S

Sponseret

Royal Caribbean and Meyer Turku rely on IRON Pump for the worlds’ largest cruise ships

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle