Norden overskud på 108 millioner dollar
Rederiet Norden opnåede i 2. kvartal et nettooverskud på 108 millioner dollar – svarende til godt 740 millioner kroner. I 2. kvartal 2022 lå overskuddet på 178, 7 millioner dollar. Forventninger til årsresultatet indsnævres en anelse.
Foto: Norden
”Norden skabte et resultat på USD 108 millioner i andet kvartal baseret på en stærk indtjening i begge forretningsenheder. Et dedikeret fokus på at levere fragtservice for vores kunder sikrede profitable marginer på tværs af tørlast og produkttank, til trods for svagere markedsbetingelser. Herudover har vi skabt høj indtjening fra afdækningskontrakter og salg af skibe ved hjælp af en aktiv porteføljestyring”, siger Jan Rindbo, CEO i Norden.
”Norden fortsætter med at levere betydelige afkast til vores aktionærer i form af en ekstraordinær dividende på 10 kroner pr. aktie og et aktietilbagekøbsprogram på USD 30 millioner”, siger Jan Rindbo.
Nettoresultatet for 1. halvår ligger på 258,4 millioner dollar, mod 295,8 millioner dollar for 1. halvår 2022.
Omsætningen i 1. halvår lå på knap 2 milliarder dollar mod 2,5 milliarder dollar i samme periode sidste år.
Baseret på periodens resultat år-til-dato samt en høj afdækning for resten af året, indsnævrer Norden spændet for det forventede årsresultat til 360-420 millioner dollar, mod tidligere forventet 330 - 430 millioner dollar.