DFDS serverer julefrokost for hjemløse
Torsdag sætter omkring 200 hjemløse sig til bordene og får serveret en julefrokost om bord på Oslofærgen i København. DFDS betaler maden mens de ansatte arbejder gratis i den gode sag tjeneste.
Tradition opstod i fjor, hvor DFDS Seaways inviterede hjemløse i København og Oslo indenfor i varmen til et veldækket julebord på færgerne. Arrangementet blev en kæmpe succes med flere hundrede mætte og glade gæster.
Dette års julefrokost i København finder sted torsdag fra klokken 11 til 13. Inden da samles deltagerne op i busser på herberger og væresteder rundt omkring i København og fragtes til DFDS Seaways’ terminal på Dampfærgevej. Her venter et par fornøjelige timer med julefrokost, musik og massevis af mandelgaver til de fremmødte.
Arrangementet i København sker i samarbejde med Missionen blandt Hjemløse, der blandt andet driver herbergerne Mændenes Hjem på Istedgade og Kollegiet på Gammel Køge Landevej i Valby.
Tirsdag i sidste uge gennemført DFDS et tilsvarende arrangementet for de hjemløse i Oslo.
Kilde: boarding.dk