Bygning af standardfærger sendt i udbud
Fem danske kommuner har nu i samlet flok sendt et tilsvarende antal Standardfærger i EU-udbud. Udbuddet rummer to varianter af standardfærge-konceptet - en færge med en længde på 54,6 meter og fire færger med en længde på 40,4 meter.
Foto: OMT
Den lange variant af standardfærgen er den der bygges først. Den er bestilt af Aalborg Kommune og skal sejle på Hals–Egense overfarten.
De fire kortere varianter af færgen, med en længde på 40,5 meter og en bredde på 10,5 meter, er bestilt af Odder Kommune til Hou–Tunø ruten, Faaborg-Midtfyn Kommune til Faaborg–Lyø–Avernakø ruten, Svendborg Kommune til Svendborg–Skarø–Drejø ruten, samt Slagelse Kommune til Stignæs–Omø ruten.
De fem færger blev også sendt i udbud i november 2024, med udbuddet blev trukket tilbage i april 2025, pga. manglende interesse blandt værfterne.
Siden er udbudsmaterialet revideret, så det nu fremstår mere attraktivt for værfterne.
Blandt kravene til de værfter der søger prækvalifikation er, at de har erfaring med bygning af færger med elektrisk fremdrift.
Fristen for første fase af udbuddet er den 11. december.
-mauh
