OMT vinder fynsk Entrepreneur Of The Year
OMT - som er specialiseret i design, teknologi og løsninger til den forsvarsorienterede del af den maritime sektor - har vundet den fynske regionalfinale af Entrepreneur Of The Year 2026.
Foto: OMT
OMT - Odense Maritime Technology - der er en udløber af det gamle Mærsk ejede Lindøværft, går nu videre til landsfinalen der finder sted den 26. november.
“Vi er selvfølgelig stolte af prisen, men først og fremmest ser vi den som en anerkendelse af vores medarbejdere og den udvikling, OMT har været igennem”, siger CEO Kåre Groes Christiansen.
”Forsvar og sikkerhed har fået en helt anden betydning i Europa, og der er et stort behov for at styrke den maritime industrielle kapacitet. Her mener vi, at danske virksomheder og dansk maritim knowhow har meget at bidrage med. OMT har en klar ambition om at være en del af den udvikling inden for teknologi, design og industrialisering”, siger Kåre Groes Christiansen.
OMT vandt også den fynske regionsfinale i 2015.
-mauh
