USA fjerner told og indfører en ny
En rasende Donald Trump led fredag et sviende nederlag, da den amerikanske højesteret kendte de af ham indførte toldsatser for ulovlige. Han reagerede ved at betegne de dommere der stemte for afgørelsen for “tåber og slyngler påvirket af udenlandske interesser” - og indførte straks en ny told.
Foto: X
“Jeg udsteder i dag et dekret om en global toldsats på 10 procent. Det sker med henvisning til §122 og lægges oven i den told vi allerede opkræve”, sagde Donald Trump på et pressemøde .
Essensen af Højesterets afgørelse er, at det er Kongressen og ikke præsidenten der træffer beslutning om toldsatser. Hvad der lovliggør den af ham nu besluttede nye globale toldsats på 10 procent, forklarede Trump ikke.
Den nye toldsats træder i kraft om tre dage og varer i foreløbigt fem måneder.
Hvad der skal ske med de 134 milliarder dollar der ulovligt er opkrævet i told, gav præsidenten heller ikke noget svar på.
For den internationale handel, og dermed også skibsfarten, gav dagen ikke nogen afklaring. Usikkerheden er måske i virkeligheden større, for hvordan agerer man i en verden, hvor den største økonomi styres af en uberegnelig præsident, der tilsyneladende lader hånt om den lovgivning alle andre er underlagt.
-mauh
