Piraterne beholder gidsler i længere tid

En ny undersøgelse der offentliggøres fredag viser, at piraterne i 2011 i gennemsnit holdt deres gidsler fanget i dobbelt så lang tid, som året før. Samtidig steg antallet af pirater der døde i piraterne hænder til 35. Heraf blev de 19 dræbt under selve kapringen, mens 19 blev dræbt under redningsforsøg.

Det er organisationen Oceans Beyond Piracy der har udarbejdet undersøgelsen i samarbejde med International Maritime Bureau, Målet er at sætte fokus på de menneskelige lidelser, som opstår i piraternes kølvand.

Undersøgelsen er baseret på 1.206 søfolk, der blev holdt som gidsler af piraterne i løbet af sidste år. Heraf blev de 555 taget som gidsler samme år.

"Mindst 3.863 søfarende blev i 2011 beskudt af somaliske pirater bevæbnet med automatvåben og raketdrevne granater", siger Kaija Hurlburt, projektleder i Oceans Beyond Piracy, der er medforfatter af undersøgelsen.

”Heraf oplevede de 968 at deres skibe blev bordet af pirater, og 413 af dem søgte ly i et citadel.

Undersøgelsen hævder, at søfolk der befinder sig om bord på et kapret skib bliver udsat for systematisk åndelig og fysisk vold, nogle bliver endda brugt som menneskelige skjolde.

Tre løsladte gidsler døde efterfølgende af men.

Kilde: Tradewinds

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

28.07.2026Maritimedanmark.dk

Maersk fastholder førstepladsen på punktlighed trods global tilbagegang

27.07.2026Maritimedanmark.dk

Kronprins Frederiks sidste rejse slutter i dag

Annonce

26.07.2026Maritimedanmark.dk

EU-kommissionen blåstempler indiske ophugningsværfter

24.07.2026Maritimedanmark.dk

Express 5 tilbage i drift på Ystad - Rønne

22.07.2026Maritimedanmark.dk

Menneskelig fejl årsag til milliarddyr ulykke

21.07.2026Maritimedanmark.dk

Seks måneders ekstra løn for at sejle gennem Hormuzstrædet

19.07.2026Maritimedanmark.dk

Baltic nybygning med vindassisteret fremdrift

17.07.2026Maritimedanmark.dk

Houthier gør klar til at lukke Bab el-Mandeb strædet

16.07.2026Maritimedanmark.dk

USA håndhæver flådeblokade mod Iran

15.07.2026Maritimedanmark.dk

USA dropper afgift for passage af Hormuzstrædet

Jobmarked

Se alle

DanPilot

Disponent med overblik og flair for effektivitet

DanPilot søger ny kvalificeret disponent til vores team bestående af snart 20 medarbejdere, som døgnet rundt, alle årets dage bemander disponeringen i DanPilot.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

09.08.2026

DanPilot

IT-chef

Sæt retningen for den digitale udvikling i en af Danmarks mest samfundskritiske virksomheder

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

14.08.2026

Småøernes Færgeselskaber

Overfartsleder til Lolland Færgefart

Drømmer du om at arbejde på det smukke Nordlolland med udsigt over Smålandshavet og kig til Dodekalitten? Er du klar til at tage roret i et aktivt og udfordrende miljø? Så er det dig, vi leder efter!

Ansøgningsfrist

03.08.2026

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Technical Superintendent | Svendborg, Denmark

We’re a 90-year-old family-owned tanker company and we need someone who actually enjoys getting their hands dirty with dry-dockings, PMS, and shipyard negotiations — not just managing spreadsheets from afar.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Fjord Line Danmark

Befaren skibsassistent - fast stilling

Fjord Line søger en befaren skibsassistent til en fast stilling ombord på vores passagerskibe. Du bliver en del af et professionelt dækshold, hvor sikker drift, samarbejde og service er i fokus.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

15.08.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle