Overvågningen fortsætter: Nu med nyt patruljeskib

Det kinesiske fragtskibet, der sættes i forbindelse med kabelbrudet i Østersøen, ligger fortsat for anker i Kattegat. Nu har et andet patruljeskib taget over. Et forvredet anker på skibet giver anledning til spekulationer.

Foto: Forsvaret

Patruljeskibet P523 Najaden overtog sent torsdag eftermiddag overvågningen af det kinesiske skib fra P525, viser data fra Vesselfinder. Forsvaret har fortsat ingen kommentarer til situationen.

Optagelser af skibet, som DR har foretaget viser, at skibets ene anker er beskadiget.

“Ankerfligene er blevet vredet på en eller anden måde, der gør, at de ikke længere er parallelle,” siger orlogskaptajn Jens Wenzel Kristoffersen, der er forsvarsanalytiker ved Nordic Defence Analysis.

Han siger videre, at det er umuligt at vide, hvornår det er sket, men at det har krævet stor kraft.

De svenske myndigheder har undersøgt skaderne på det ene af de to kabler, der blev sat ud af kraft søndag, men holder fortsat resultatet af undersøgelserne for sig selv, mens undersøgelserne af skaderne på det andet kabel er i gang.

Både svenske, tyske og finske myndigheder er i gang med efterforskninger og mistænker alle, at sabotage er årsagen til skaderne på datakablerne.

Det kinesiske skib Yi Peng 3 er i søgelyset, fordi det befandt sig over datakablerne i Østersøen i samme tidsrum, som kablerne blev ødelagt.

Der er fortsat ingen oplysninger om, hvorvidt myndighederne har været om bord på skibet, der siden tirsdag har ligget for anker midt i Kattegat.

Og myndighedernes nærmest totale tavshed situationen omkring skibet giver anledning til spekulationer.

Da skibet befinder sig uden for dansk territorialfarvand, men i den danske økonomiske zone, som betragtes som internationalt farvand, kan det i princippet ikke tilbageholdes af de danske myndigheder.

Men alt tyder på, at det alligevel er det, der er sket, mener Kenneth Øhlenschlæger Buhl, der er militæranalytiker ved Forsvarsakademiet.

“Man har derfor formentligt haft en særlig hjemmel til at standse skibet. En mulighed, som måske kunne ligge til grund, er en kabelkonvention fra 1884. Ja, den er gammel, men hvis ikke man anser den som forældet, så er den fortsat gældende. Men jeg tør ikke sige, om det er den, man har brugt,” siger militæranalytikeren til Jyllands-Posten.

Kina har ligesom Rusland afvist at have noget med kabelbruddet at gøre.

-emte

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Aalborg bliver verdens fiskerihovedstad i oktober

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Redere blæser til kamp mod skibsbrande

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Sejler rundt med stadig flere tomme containere

15.09.2025Maritimedanmark.dk

Stort fragtskib på grund i Arktis

14.09.2025Maritimedanmark.dk

Maersk har erklæret Generel Average efter branden på Marie Maersk

13.09.2025Maritimedanmark.dk

DFDS-profilen Kasper Moos bliver ny CEO for P&O Ferries

12.09.2025Maritimedanmark.dk

DNV: Skibsfarten går ind i næste fase af grøn omstilling

12.09.2025Maritimedanmark.dk

Trafikdirektør stopper efter få måneder på posten

12.09.2025Maritimedanmark.dk

CMA CGM kopierer Maersk og afviser ekstra gebyrer før nye amerikanske afgifter

Jobmarked

Se alle

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

16.10.2025

Skagen Havn

Skagen Havn søger havneassistent

En af vores medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer uden for Skagen Havn, og derfor søger vi en ny kollega til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

22.09.2025

Søfartsstyrelsen

Skibsinspektører til Søfartsstyrelsen

Har du lyst til at arbejde i tæt samarbejde med det maritime erhverv? Vil du være med til at sørge for, at syn af skibe handler om sikkerhed og god service? Vil du være med til at skabe vækst? Så er du måske en af Søfartsstyrelsens nye skibsinspektører.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

27.09.2025

Northern Survey ApS

Crew Manager Northern Survey

We are pleased to offer the possibility to become our new colleague in our management team!

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Slagelse kommune

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen - genopslag

Slagelse Kommune søger fast skipper/styrmandsafløser til Agersø- Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Nautical officers, Deck and Engine officers

We are looking for Nautical officers, Deck and Engine officers, to join our vessel trading in EU trade and Greenland coastal trade, as soon as possible.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle