MSC Flaminia til kaj i Constanza
Efter at have tilbragt seks uger på reden ud for den rumænske havneby Constanza, har det brandhærgede tyske containerskib MSC Flaminia nu fået lov til at blive bugseret ind i havnen.
Her vil skibet endnu engang blive gennemgået af brandeksperter og repræsentanter for klasse og forsikringsselskab, inden arbejdet med at fjerne nedsmeltede containere og rester af lasten går i gang.
MSC Flaminia skal renoveres på Daewoo-Mangalia Heavy Industries værftet, men største dybgang ved værftet er 6,4 meter, og lige nu stikker MSC Flaminia 8,8 meter. Derfor er det nødvendigt at tømme lastrum 4, 5 og 6 for rester efter den kraftige brand, inden containerskibet kan bugseres videre til værftet.
Tømningen af de tre lastrum 4, 5 og 6 ventes at vare omkring en måned, og hele renoveringen af skibet ventes afsluttet i slutningen af september.
Kilde: THB