Kommentar: Rederierne vil fyre danskere
Kommentar til den foreslåede ophævelse af nationalitetskrav til skibsførere om bord på skibe under DIS, indsendt af skibsfører Bendt Staunsbjerg, Hvide Sande.
Både industriministeren og selvfølgelig Danmarks Rederiforening afviser, at det fremlagte lovforslag i bund og grund er fremlagt for at rederierne frit kan afskedige deres sidste danskere.
Det er bare det at lovforslaget går ud på, og fornægtelse af dette er jo bare i tråd med de løfter der blev givet i forbindelse med etablering af DIS registeret, det var for at fremme danskere og danske arbejdspladser på skibene, hvilket ikke er sket, snarer tværtimod er der kun nogle få specialskibe der har bibeholdt dansk besætning, og hele vejen igennem med den begrundelse at dansk besætning er for dyre, det forholder sig mærkelig nok ikke sådan på rederikontoret, der er de danske lønninger også tilsvarende meget højere end i de lande som de søfarende hele tiden skal slås i hartkorn med.
Jeg er heller ikke helt klar over hvor man har den holdning fra at danske officerer er så dyre, min sidste hyre i et udenlandsk rederi var på 525 dollar pr/dag (svarende til en månedsløn på lige godt 83.000,00) det er der vist ingen danske officerer der bare kommer i nærheden af.
Faktum er at mange udenlandske rederier faktisk aflønner med en betydelig højere løn til alle de ledende medarbejdere ombord end noget dansk rederi gør.
Så kommer man med, at man bare kunne have erstattet de danske officerer med ”billige” europæiske officerer. Det er jo et faktum at der har været en global mangel på officerer og derfor har det ikke været muligt overhovedet at få de kvalificeret officerer man vil have, og pga. den danske DIS ordning er det slet ikke attraktivt at sejle som udenlandsk officer i danske skibe for så skal man som europæer svare skat af en netto løn, hvorimod man har stavnsbundet danske officerer der bor i Danmark til kun at gøre tjeneste i danske skibe, da man ellers bliver brandbeskattet af sin løn i et udenlandsk rederi.
Desuden har de fleste europæiske lande f.eks. meget bedre pensionsvilkår end vi har i Danmark, det er også noget som rederierne og rederiforeningen helt glemmer at fortælle om i deres argumentation, i langt de flest europæiske lande går man som sømand typisk på pension som 50/55 åring.
Men faktum er, at rederierne ønsker ikke fremover overhovedet at beskæftige dansk arbejdskraft, for selv om man flager skibe ind er der jo intet til hinder for at rederierne så ansætter danskere i disse skibe,
Så bruges den frase at den dygtige besætning som er der i forvejen er nødt til at blive i langt de fleste tilfælde kommer hele besætningen fra et crewing agency og har kun været en meget begrænset periode i det pågældende skib og sandsynligvis også i rederiet, da langt de fleste besætninger skifter både skib og rederi hver gang de udmønstrer.
Det som er fakta er at fleste rederier vil nyde godt af at have et veldokumenteret og velanskrevet flag agter, men ellers intet vil have med Danmark og danskere at gøre og så mener man lige at pga. af at man løfter fradraget en smule for danske søfolk så har man givet køb, det er dog stadig et faktum at vil man bo i Danmark og arbejde for et udenlandsk rederi med ordentlige udmønstringer, betaler man en brandhøj skat, og derfor er DIS ordningen stadig den bedste når man har bopæl i Danmark.
Hele dette lovforslag er fuldstændig i tråd med de øvrige forringelser der er sket på søfartsområdet, siden vedtagelsen af DIS loven, i dag har Danmark en af verdens største handelsflåder og bortset fra et enkelt år har rederierne for hvert år lavet stadig større overskud, men har i flere skibe/rederier nærmest tilstande som i tredje lande med elendig kost, besætning som ikke kan forstå noget sprog (i hvert fald ikke det engelsk som er lovpligtigt), besætninger på lønninger man kun kan leve af hvis man bor i Kina eller lignende land. Det var også det nogle af os sagde at sådan ville det gå med indførelsen af DIS, for når man har fået lønningerne ned, hvad er så næste skridt, og det ser vi jo så nu.
Skibsfører Bendt Staunsbjerg
Hvide Sande
Du har mulighed for at kommentere artiklen nederst på denne side !