Forlist sovjetisk ubåd fundet efter 71 år
I efteråret 1941 forlod flere russiske ubåde deres hjemmebaser for at patruljere i Østersøen. Mange af dem vendte aldrig tilbage. En af dem er nu dukket op sydøst for Öland omkring 45 sømil fra Bornholm. Vraget er sprængt i flere større stykker.
”I russiske internetmedier fremkom i sommeren 2012 historien om, at svenske civile dykkere havde fundet en ubåd sydøst for Öland”, siger Kommandørkaptajn Christian Allerman.
I efteråret i år har ubådsredningsskibet Belos nu lokaliseret en ødelagt sovjetisk ubåd fra Anden Verdenskrig i dette område, at taget billeder af det. HMS Belos kameraer har også fanget billeder af ubådens kanon med en russisk tekst samt hammer og segl.
Der er mange tegn på, at det er den sovjetiske ubåd S 6, der er fundet. Ubåden har været savnet siden september 1941. Vraget ligger i den tyske såkaldte Wartburgmineringen i internationalt farvand, men i den svenske økonomiske zone sydøst for Öland.
Præcis hvad der skete med ubåden kan ikke med sikkerhed siges. Men da en af lugerne stadig er åben giver et vink. Man formoder, at ubåden var på overfladen og blev sprængt i luften, da den sejledelige ind i en mine. Vraget blev opdelt i to primære stykker, forskibet og agterstavnen. Boven ligger omkring 20 meter fra agterstævnen.
Marineinspektør Jan Thörnqvist har nu i et brev meddelt sin russiske kollega, admiral Viktor Viktorovitj Tjirkov om opdagelsen for at give overlevende og den russiske flåde mulighed for at gennemføre en mindehøjtidelighed på stedet, der betragtes som en krigsgrav.
Kilde: forsvarsmakten.se