DFDS udpeger Michael Hansen som ny topchef

DFDS har udpeget Michael Hansen som ny administrerende direktør og koncernchef. Han kommer fra stillingen som CEO i Hempel og ventes at tiltræde senest 1. juli, hvor han afløser Torben Carlsen,

Michael Hansen bliver hentet til DFDS fra Hempel, hvor han har været CEO siden 2022.. Foto: Hempel

Udnævnelsen sker efter, at DFDS i november 2025 indledte en proces for generationsskifte på CEO-posten.

“Jeg er meget glad for at kunne byde Michael Hansen velkommen til DFDS,” udtaler bestyrelsesformand for DFDS, Claus V. Hemmingsen, i en meddelelse og fortsætter:.

“Michael bringer nye perspektiver og erfaringer til at lede selskabets igangværende transformation. Den klare kortsigtede opgave er at løfte den finansielle performance. Den langsigtede opgave er fortsat at frigøre netværksværdi gennem optimering af driften og organisk vækst baseret på DFDS’ vedvarende styrker – ikke mindst vores højt anerkendte kundetilbud og serviceniveauer samt vores meget kompetente medarbejdere.”

Michael Hansen har mange års international ledelseserfaring fra shipping-, transport- og industrivirksomheder. Som CEO i Hempel har han stået i spidsen for en strategisk transformation, der har forbedret indtjening, styrket cash flow og øget den operationelle skalerbarhed, lyder det i pressemeddelelsen.

Før tiden i Hempel tilbragte han næsten 20 år i A.P. Møller - Maersk, hvor han bestred en række ledende stillinger på tværs af Europa, Latinamerika og Oceanien. Heriblandt var han CEO for Seago Line og global salgsdirektør for Maersk Line.

Den kommende DFDS-topchef ser frem til opgaven:

“Jeg ser meget frem til at blive en del af DFDS og til muligheden for at lede den fortsatte omstilling mod profitabel vækst. Jeg brænder for at engagere og give medarbejdere ansvar til at levere stærke kommercielle og finansielle resultater, og jeg er lige så passioneret omkring at fremme bæredygtighed. DFDS har en imponerende arv, men er i øjeblikket udfordret på visse områder. Ved at arbejde sammen og udnytte det stærke netværk kan vi frigøre det fulde potentiale,” siger Michael Hansen.

-emte

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

25.07.2026Maritimedanmark.dk

Saudiarabisk skib angreb i Det Røde Hav

24.07.2026Maritimedanmark.dk

Express 5 tilbage i drift på Ystad - Rønne

Annonce

23.07.2026Maritimedanmark.dk

Fragtskib på grund ud for Nyborg

21.07.2026Maritimedanmark.dk

Seks måneders ekstra løn for at sejle gennem Hormuzstrædet

19.07.2026Maritimedanmark.dk

Baltic nybygning med vindassisteret fremdrift

17.07.2026Maritimedanmark.dk

Houthier gør klar til at lukke Bab el-Mandeb strædet

16.07.2026Maritimedanmark.dk

USA håndhæver flådeblokade mod Iran

15.07.2026Maritimedanmark.dk

USA dropper afgift for passage af Hormuzstrædet

14.07.2026Maritimedanmark.dk

USA vil overtage kontrollen med Hormuzstrædet

12.07.2026Maritimedanmark.dk

Iran-USA krigen blotlægger globale transportsystemers sårbarhed

Jobmarked

Se alle

DanPilot

Disponent med overblik og flair for effektivitet

DanPilot søger ny kvalificeret disponent til vores team bestående af snart 20 medarbejdere, som døgnet rundt, alle årets dage bemander disponeringen i DanPilot.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

09.08.2026

DanPilot

IT-chef

Sæt retningen for den digitale udvikling i en af Danmarks mest samfundskritiske virksomheder

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

14.08.2026

Småøernes Færgeselskaber

Overfartsleder til Lolland Færgefart

Drømmer du om at arbejde på det smukke Nordlolland med udsigt over Smålandshavet og kig til Dodekalitten? Er du klar til at tage roret i et aktivt og udfordrende miljø? Så er det dig, vi leder efter!

Ansøgningsfrist

03.08.2026

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Technical Superintendent | Svendborg, Denmark

We’re a 90-year-old family-owned tanker company and we need someone who actually enjoys getting their hands dirty with dry-dockings, PMS, and shipyard negotiations — not just managing spreadsheets from afar.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

By & Havn

Havneassistent til By & Havn

Vil du være med til at sikre god service i Københavns havn? Og har du et gyldigt sønæringsbevis som kystskipper? Så er du måske vores nye havneassistent.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

25.07.2026

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Fjord Line Danmark

Befaren skibsassistent - fast stilling

Fjord Line søger en befaren skibsassistent til en fast stilling ombord på vores passagerskibe. Du bliver en del af et professionelt dækshold, hvor sikker drift, samarbejde og service er i fokus.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

15.08.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle