Det er giftigt - men det er OK

Ammoniak er giftigt, men en undersøgelse viser, at ammoniak som skibsbrændstof accepteres bredt blandt søfolk - dog under en række betingelser.

Hovedparten af de adspurgte søfolk vil gerne sejle på ammoniakdrevne skibe. Men det er betinget af, at de får en omfattende uddannelse og certificering, viser undersøgelsen, der er gennemført af Maersk Mc-Kinney Møller Center for Zero Carbon Shipping.. Foto: NYK

Stadig flere skibe bygges, så de er klar til at benytte grøn ammoniak som brændstof. Men stoffet er meget giftigt og derfor er det nødvendigt at udvikle nye tilgange til sikkerheden.

Størstedelen af medarbejderne i den maritime sektor er dog villige til at sejle med eller arbejde på ammoniakdrevne skibe, hvis der vel at mærke gives en omfattende uddannelse og certificering.

Det fremgår af en omfattende undersøgelse foretaget af Maersk Mc-Kinney Møller Center for Zero Carbon Shipping, der i flere år har forsket i sikkerhedsaspekterne omkring brugen af ammoniak som skibsbrændstof.

Med udgangspunkt i denne forskning lancerede og gennemførte MMMCZCS en onlineundersøgelse fra februar 2024 til midten af april 2024 for at forstå opfattelsen og accepten af ammoniak som skibsbrændstof i det maritime samfund.

Undersøgelsens spørgsmål fokuserede på udbredelsen og karakteren af sikkerhedsmæssige bekymringer relateret til brugen af ammoniak som skibsbrændstof, behovet for viden og uddannelse om ammoniak som brændstof samt den faktiske og opfattede villighed til at sejle med eller arbejde på ammoniakdrevne skibe.

De vigtigste resultater fra undersøgelsen blev opsummeret som følger:

  • Flertallet af respondenterne er villige til at sejle med eller arbejde på ammoniakdrevne skibe.
  • Accept af ammoniak som skibsbrændstof er betinget af en omfattende uddannelse og certificering.
  • Forbedrede, pålidelige og sikre brændstofsystemer ombord og iboende sikrere skibsdesign anses som kritiske sikkerhedselementer.

Undersøgelsen nåede over 2.000 respondenter fra det maritime samfund, hvoraf mere end halvdelen (58,6 pct.) var enige om, at de ville være villige til at sejle med eller arbejde på ammoniakdrevne skibe, mens 24 pct var usikre, og 12 pct. meldte, at de ikke ville være villige.

Mere specifikt var 59 pct. af søfolkene og 57 pct. af de ansatte på land, der deltog i undersøgelsen, enige i, at de ville være villige til at arbejde med ammoniak. Mens over halvdelen af respondenterne var villige til at sejle med eller arbejde på ammoniakdrevne skibe, rejste disse respondenter nogle specifikke bekymringer, især i forhold til uddannelse og sikkerhed, rapporterede centret ifølge Offshore Energy.

-emte

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

10.07.2026Maritimedanmark.dk

Ingen ny færgeforbindelse til Bornholm

08.07.2026Maritimedanmark.dk

Nye kampe skaber tvivl om fredsproces

Annonce

09.07.2026Maritimedanmark.dk

Aarsleff vinder stor tysk havneordre

07.07.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen skærper krav til dybgang

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Russisk gasskib udrustet med maskingevær

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk endnu engang bedst på rettidighed

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mikael Skov stopper i Hafnia

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk i stor opjustering

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Storbritannien dropper nye destroyere

29.06.2026Maritimedanmark.dk

USA og Iran enige om at stoppe angreb

Jobmarked

Se alle

By & Havn

Havneassistent til By & Havn

Vil du være med til at sikre god service i Københavns havn? Og har du et gyldigt sønæringsbevis som kystskipper? Så er du måske vores nye havneassistent.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

25.07.2026

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Rohde Nielsen

Faglærte skibsassistenter til Rohde Nielsen A/S (Befarne og ubefarne)

Faglærte Skibsassistenter til rederiets enheder – Vi ansætter løbende

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Fjord Line Danmark

Befaren skibsassistent - fast stilling

Fjord Line søger en befaren skibsassistent til en fast stilling ombord på vores passagerskibe. Du bliver en del af et professionelt dækshold, hvor sikker drift, samarbejde og service er i fokus.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

15.08.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Introduction to First Aid (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

Førstehjælp The aim of this course is to provide the delegate with an awareness of key first aid basics. You will learn about the associated legislation, human anatomy, how to manage a first aid incident and lifesaving using primary and secondary survey methods.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course