Dansk robotteknologi imponerer i Korea

Danske Inrotech har formået at løse en kendt problematik med svejserobotter, som verdens førende skibsværfter og robotleverandører hidtil ikke har kunnet løse. Senest har det vakt stor interesse hos den koreanske skibsbyggergigant, Samsung.

Interessen for Inrotechs svejserobot skyldes, at robotten bryder med alle hidtidige måder at anvende og betjene svejserobotter på inden for værftsindustrien. Inrotechs løsning svejser 40 procent hurtigere end manuelle svejsere, og den kræver ingen forudgående roboterfaring eller programmørviden at betjene.

Svejserobotten bevæger sig på en enkel modulbygget skinne, der kan forlænges, så den kan nå steder, der ellers ville være svært tilgængelige. Ved hjælp af indbyggede sensorer kan robotten selv identificere emnet, kombinere og skalere opgaven efter behov og efterfølgende svejse efter de fastlagte forskrifter og med stor ensartethed.

”Den bagvedliggende programmering med et simpelt brugerinterface betyder, at operatøren kan nøjes med tre til fire tastetryk for at betjene robotten. Der er ingen komplicerede programmeringskoder, og operatøren behøver hverken manuelt at tildele robotten opgaver eller at overvåge den. Derfor kan operatøren betjene op til fire robotter på en gang”, siger direktør i Inrotech Flemming Jørgensen.

”Opstår der fejl eller behov for service, så kører vores robot selv i en serviceposition, hvorefter den vender tilbage og starter til der, hvor den blev afbrudt. Det betyder, at vores kunder kan spare en del på udgifter til personaleuddannelse i forhold til betjening og overvågning af robotten.”

Oshima Shipyard var blandt de første til at se fordelene ved Inrotechs svejserobot, og her har man implementeret den danske robotløsning. Også Europas største leverandør af svejsemaskiner, KEMPPI, har vist stor interesse og har indgået et teknologisk samarbejde med Inrotech.

Fra den 14.-16. november deltager Inrotech på Danish Offshore Energy Gruops (DOEG) danske fællesstand ved Offshore Korea 2012. Her har koreanske Samsung og Hyundai på forhånd meldt deres ankomst for at se den danske svejserobot.

Alene besøget og interessen for en dansk softwareløsning hos en asiatisk skibsgigant er banebrydende, da det er sjældent set, at robotteknologi importeres fra Europa til Asien. Koreanske Samsung har indtil videre også haft deres forbehold:

”Til at starte med fortalte Samsung, at de selv har en meget stor robotafdeling, og derfor vil de under ingen omstændigheder købe robotter udefra. Efterfølgende har Samsung været inde at kigge på vores corporate website, hvorefter de har meldt ud med en stor interesse i at se vores svejserobot” fortæller Flemming Jørgensen, direktør i Inrotech.

For et år siden havde ejer og direktør Flemming Jørgensen kun tre mand ansat, i dag er de tolv. Det seneste halvandet år er forespørgslerne strømmet ind til trods for, at Inrotech hverken har haft tid eller evne til at markedsføre sig selv og den unikke svejserobotløsning.

”Inden for de seneste 36 måneder er forretningen udvidet med eksport til Japan, Tyskland, Rumænien, og i øjeblikket forhandler vi om kontrakter i både Holland og Frankrig. I Brasilien er vi ved at indgå en forhandleraftale, og i Sydkorea har vi indgået et samarbejde med en lokal kontakt om en fast etablering i landet, så vi kan komme ind på de største koreanske skibsværfter”, siger Flemming Jørgensen.

Offshore Korea 2012, der finder sted i Busan fra den 14.-16. november, er Sydkoreas første rene offshore-udstilling. Messen er sponsoreret af Sydkoreas fire største skibsværfter; HHI (Hyundai), DSME (Daewoo), STX og SHI (Samsung). 250 udenlandske og 150 koreanske firmaer er repræsenteret på udstillingen.

10 danske virksomheder deltager i en fælles, dansk pavillon. De deltagende virksomheder på den danske fællespavillon er Brdr. Christensen, Danfoss A/S, DEIF A/S, Ellehammer A/S, Hempel A/S, INEXA TNF Aps, Inrotech Aps, JEVI A/S, Nordisk Højtryk og Viking Life-saving Equipment

Kilde: Eksportforeningen - Danish Offshore Energy Group

ME Production

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

10.10.2025Maritimedanmark.dk

Maersk Offshore Wind annulerer milliardordre

10.10.2025Maritimedanmark.dk

USA køber finske isbrydere

10.10.2025Maritimedanmark.dk

J. Lauritzen køber sig ind i Corvus Energy

09.10.2025Maritimedanmark.dk

Ørsted vil iværksætte enorm fyringsrunde

07.10.2025Maritimedanmark.dk

Analyse: Dansk fregatbyggeri kan skabe op mod 9.000 årsværk

03.10.2025Maritimedanmark.dk

Danske Maritime: Klog beslutning at bygge nye miljøskibe i Danmark

03.10.2025Maritimedanmark.dk

Konsortiet Danske Flådestøtteskibe K/S skal bygge miljøskibe

02.10.2025Maritimedanmark.dk

Svanehøj opkøber tysk kompressor-virksomhed

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift and lashing

Kursus henvender sig til kaptajner, overstyrmænd samt officerer med direkte ansvar for lastning, losning, håndtering af lasten.

Dato

20.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Transport af farligt gods i tørlastskibe og færger

Kursus henvender sig til alle personer som står for lastning, losning, håndtering af farligt gods i emballeret form, kurset henvender sig ligeledes til Operatører, som har med farligt gods i emballeret form at gøre.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Genopfriskning af Søsikkerhedskursus - Basic Safety Training – STCW-A-AI/1-1

Hvis det er ved at være 5 år siden, du fik dit kursus i Søsikkerhed, så kan du nu få det genopfrisket.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
GMDSS (ROC)

Kurset henvender sig til alle, som skal betjene GMDSS radioudstyr på skibe eller andet, godkendt til A1.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Polar Course - Basic

3-dages kursus henvender sig til alle officerer, som er en del af vagtholdet på broen i skibe, der sejler i polare og is-fyldte områder.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Polar Course - Basic & Advanced

Dette 5-dages kursus henvender sig til alle skibsførere, overstyrmænd og andre officerer, som er en del af vagtholdet på broen i skibe, der sejler i polare og isfyldte områder. Kurset opfylder kravene i IMO’s Polarkode og STCW V/4.

Dato

27.10.2025

Tid

09:00

Sted

Marstal Navigationsskole Ellenet 10, 5960 Marstal