Konsortiet Danske Flådestøtteskibe K/S skal bygge miljøskibe
Det bliver Karstens Skibsværft i Skagen, der sammen med Hvide Sande Shipyard og OSK Design skal bygge Forsvarets kommende havmiljø- og minelægningsfartøjer, skriver Forsvarsministeriet i en pressemeddelelse.
Forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V). Foto: Venstre
Der skal i følge den politiske delaftale om en flådeplan bygges fire nye havmiljøskibe, der skal aflyse de nuværende nedslidte fartøjer - og forhandlingerne indledes nu med konsortiet Danske Flådestøtteskibe K/S.
”Med fire nye havmiljø- og minelægningsfartøjer styrker vi både havmiljøberedskabet og suverænitetshåndhævelse i de danske farvande. De trusler, vi møder til søs i dag, er anderledes og langt mere alvorlige end for blot nogle få år siden. Med beslutningen styrker vi ud over vores mulighed for at handle mere effektivt på havmiljøområdet også Forsvarets samlede kampkraft”, siger forsvarsminister Troels Lund Poulsen.
Det var i forvejen en politisk målsætning, at de nye skibe skal bygges i Danmark.
“Derfor er valget faldet på konsortiet Danske Flådestøtteskibe K/S, som af Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse vurderes at være den bedst egnede danske totalleverandør,” skriver Forsvarsministeriet i en pressemeddelelse.
Kontrakten ventes indgået inden udgangen af 2025.
-emte