CMA CGM indsætter megaskibe til USA
CMA CGM bekræfter, at rederiet vil indsætte nogle af de helt store containerskibe, ULC, mellem Asien og USA’s vestkyst. Seks skibe med en kapacitet på 18.000 TEU bliver indsat på Pearl River Express-servicen efter, at Benjamin Franklin, bygget i 2015, i december prøvede at lægge til i Long Beach.
CMA CGM har hidtil betjent ruten med fem skibe med en kapacitet mellem 8.500 og 10.000 TEU. Men nu bliver de fem søsterskibe, CMA CGM Bougainville, CMA CGM Kerguelen, CMA CGM Georg Forster, CMA CGM Vasco de Gama og CMA CGM Zheng He, sat ind på servicen sammen med CMA CGM Benjamin Franklin.
Indsættelsen sker ved udgangen af maj måned, og det sker, fordi Stillehavsmarkedet ifølge CMA CGM er det mest aktive og dynamiske marked. Hidtil har de helt store containerskibe kun været sat ind mellem Asien og Europa, hvor godsmængderne plejer at være større.
CMA CGM Benjamin Franklin er det største skib, der nogensinde har anløbet USA.
Kilde: CMA CGM