Analytiker forventer flere store skibsordrer fra Maersk
A.P. Møller - Maersk kan være på vej med flere store skibsbestillinger efter den nylige ordre på 26 containerskibe med en kapacitet på hver 18.600 teu. Det vurderer en analytiker fra Alphaliner.
Foto: Maersk
“Jeg vil tro, at der kommer en bestilling mere fra Maersk. Måske 10 eller 12 skibe,” vurderer Jan Tiedemann, senioranalytiker hos Alphaliner, over for Finans.
Maersk har de senere år været mere tilbageholdende med at udvide flåden end konkurrenter som MSC, CMA CGM og Cosco, der har placeret meget store nybygningsordrer.
Men Maersk-topchef Vincent Clerc signalerede tidligere i september en ændret tilgang. Ifølge ham har de seneste års kraftige udsving på containermarkedet vist, at Maersk ikke kan fjerne volatiliteten ved at holde kapaciteten tilbage.
“Vi får brug for flere skibe. Det er simpel matematik,” sagde Vincent Clerc.
Kort efter fulgte ordren på 26 dual-fuel containerskibe på hver 18.600 teu. Skibene ventes leveret i 2029 og 2030 og har ifølge Finans en anslået pris på omkring 200 mio. dollar stykket. Det svarer til en samlet investering på omkring 33 mia. kr.
Mærsk har tidligere fastholdt, at nybygningerne først og fremmest skal forny flåden.
Men hvis rederiet samtidig vil forsvare sin position i forhold til konkurrenterne, kan yderligere ordrer blive nødvendige, vurderer Alphaliner-analytikeren.
-emte
