Thomas Thune Andersen forlader Mærsk
Thomas Thune Andersen fratræder sin stilling som administrerende direktør for Mærsk Olie og Gas A/S og partner i Firmaet A.P. Møller og forlader A.P. Møller - Mærsk Gruppen med udgangen af august 2009.
"I bund og grund er det temmelig udramatisk. Jeg trådte til for fem år siden efter mit ophold i Amerika. Opgaven har været enormt spændende og handlede på det tidspunkt om at forvandle Mærsk Olie fra at være et regionalt selskab til et internationalt olieselskab. Hvornår sådan en opgave er opfyldt, er det selvfølgelig svært at definere. Men vi har taget nogle meget store skridt ved at få opbygget en organisation, skabe nogle forretningsmuligheder og få fyldt pipelinen med nye muligheder. Næste fase er, at nogle af disse forretningsmuligheder skal forvandles til daglig produktion og operation. Og Nils har så besluttet, at vi er kommet til den fase nu", siger Thomas Thune Andersen til nyhedsbureauet Direkt.
Ifølge epn.dk blev Thune Andersen tilbudt en anden stilling hos Mærsk, men valgte at takke nej.
Et forløb som den Mærsk-topchefen Nils Smedegaard Andersen overfor Morgenavisen Jyllands-Posten forklarer sådan:
"Thomas Thune Andersen har gennem de senere år stået i spidsen for arbejdet med at fokusere olieefterforskningen og åbningen af Mærsk Olie og Gas over for omverdenen. Det er lykkedes, og Thomas Thune Andersen efterlader et selskab, der er næsten dobbelt som stort, som da han tiltrådte. Thomas Thune Andersen blev tilbudt en anden stilling i koncernen, men ønskede i stedet at fratræde. En beslutning, jeg beklager. Vi går nu ind i en ny fase, hvor efterforskning, feltudbygning og det operationelle får topprioritet, og den opgave har Jakob Thomasen den helt rigtige baggrund til", siger Nils Smedegaard Andersen til epn.dk
Ny leder for Mærsk Olie og Gas er Jakob Thomasen, der senest har været chef for efterforskning og forretningsudvikling i Mærsk Olie og Gas A/S. Jakob Thomasen bliver tillige medlem af A.P. Møller - Mærsk Gruppens Executive Board.
Thomas Thune Andersen har været ansat i A. P. Møller - Mærsk Gruppen i 32 år, som skibsreder siden 2005 og de seneste fem år som chef for Mærsk Olie og Gas A/S.
Jakob Thomasen, 47 år, har i perioden 2004-2009 ledet Mærsk Olie og Gas A/S' aktiviteter i Qatar. Som uddannet geolog begyndte Jakob Thomasen sin karriere i Mærsk Olie og Gas A/S i 1988. Han har bred operationel og international erfaring indenfor efterforskning og produktion kombineret med en solid ledelsesbaggrund.
Indehaverne af Firmaet A.P. Møller er herefter Mærsk Mc-Kinney Møller, Nils Smedegaard Andersen, Claus V. Hemmingsen, Eivind Kolding og Søren Skou.
Executive Board består af Nils Smedegaard Andersen, Claus V. Hemmingsen, Eivind Kolding, Søren Skou og Jakob Thomasen.
Kilde: A.P. Møller-Mærsk, Sydinvest og epn.dk