Svenskere bag verdens første bunkerskib, der leverer el
Svenske SeaFjord Energy har udviklet verdens første bunker-fartøj, der kan levere strøm til skibe på farten eller i havn.
Som de første har SeaFjord Energy udviklet en flydende ladestander til grøn skibsdrift.. Foto: SeaFjord Energy
Bunker-industrien skal følge med udviklingen, så det måtte jo komme: E-bunker fartøjet, der fra sin store batteripakke er i stand til at levere et output på op til 50 MW og ifølge SeaFjord Energy vil være i stand til at levere nok strøm til at en færge kan sejle fra det sydlige Sverige til Tyskland.
“For store skibe er der i øjeblikket kun begrænsede muligheder for at få landstrøm, og en udvidelse af infrastrukturen er både dyr og i mange tilfælde ikke mulig,” siger Elias Magnusson, der er driftschef i SeaFjord Energy i en pressemeddelelse:
“Vores nye e-bunkerskib leverer grøn strøm de steder, kunden har brug for det. Det øger drastisk mulighederne for, at skibe i højere grad bliver elektrificeret og kan operere emissionsfrit til søs og i havne og fjorde,” tilføjer han.
-emte