Svanehøj slår sin egen produktionsrekord

I de første ni måneder af 2022 har produktionen hos Svanehøj kørt en større omsætning igennem, end de nogensinde før har gjort på et helt år. Hemmeligheden bag succesen er at tildele udvalgte produktionsfolk nye roller.

Produktionsplanlægning.

Pumpespecialisten Svanehøj investerer i disse år et tocifret millionbeløb i en omlægning af produktionen med nye maskiner og robotter for at understøtte sin vækststrategi.

Forandringerne i produktionen har allerede medført et markant bedre flow, og Svanehøj kører nu betydeligt flere ordrer igennem, end de gjorde for bare et år siden. Faktisk så mange, at den hidtidige produktionsrekord fra 2015 er slået allerede tre måneder før årets afslutning.

Men det er hverken maskiner eller robotter, der er den primære årsag til udviklingen. Det er derimod medarbejderne. Svanehøj valgte i starten af året at tildele tre af de ansatte i montagen en sideløbende rolle som produktionskoordinatorer.

Deres opgave er i grove træk at holde styr på, om deres respektive teams får løst de opgaver, der er planlagt, og om de har alt, hvad de skal bruge for at løse dem.

”Der er ikke tale om en ledelsesrolle, men en opgavekoordinerende funktion, og organisatorisk har det været en kæmpe succes. Det samarbejde, der er opstået mellem værkfører, planlægning og produktionskoordinatorer, er meget kraftigt medvirkende til, at det er lykkedes os at køre en meget større omsætning igennem. Det endda i et år, hvor vi har været voldsomt udfordret i både den indgående og den udgående logistik”, siger Mikkel Bülow Bundgaard Sørensen, der er Head of Production hos Svanehøj.

De nye produktionskoordinatorer – Poul Peter Pedersen, Anders Rosenbeck og Christian Hostrup – har i gennemsnit arbejdet i produktionen hos Svanehøj i mere end 20 år. Det er meget erfarne og respekterede folk, der brænder for deres arbejde og for virksomheden.

”De har alle en enorm produktviden, som man ikke bare lige kan slå op i en bog. Når vi snakker dag-til-dag-operationer, er det dem, der har den vigtige viden. Betydningen af at bringe den viden i spil i planlægningen har været uvurderlig”, siger Mikkel Bülow Bundgaard Sørensen.

Tidligere kunne der gå lang tid, fra en ordre blev sat i gang, og til den var kørt igennem, især fordi folkene undervejs måtte vente på komponenter. Det resulterede i spildtid og manglende overblik.

I dag gennemføres ordrer hurtigere, fordi de først igangsættes, når produktionskoordinatorerne har sikret, at alle nødvendige komponenter er tilgængelige og inden for rækkevidde. Det er pull i stedet for push.

”Før i tiden var det værkføreren, der sad med det hele. Men fordi vores ordreindgang de seneste år er vokset så meget, har det været nødvendigt at uddelegere noget af ansvaret for at følge med. Samtidig er produktionen blevet langt mere kompleks at håndtere. I dag er alle ordrer kundetilpassede, og vi har over 100 varenumre på hver opgave. Ved at inddrage de udførende i den løbende planlægning har vi fået et bedre overblik og en større fleksibilitet. Vi får sendt meget mere ud ad døren og har markant færre varer i arbejde”, siger Peer Mortensen, der er Senior Master Planner i Svanehøj.

Kilde: Svanehøj

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

25.06.2026Maritimedanmark.dk

Desmi overskud på 114,4 millioner kroner

25.06.2026Maritimedanmark.dk

Everllence nu på amerikanske hænder

Annonce

30.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk endnu engang bedst på rettidighed

29.06.2026Maritimedanmark.dk

Mærsk i stor opjustering

19.06.2026Maritimedanmark.dk

Strid om fremtidens regler for skibsophugning

18.06.2026ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Turning waste heat into business value in Frederikshavn

16.06.2026Maritimedanmark.dk

Everllence får første ordre på ny generation

10.06.2026Maritimedanmark.dk

Dansk opbakning til EU-strategier

07.06.2026Maritimedanmark.dk

HD Hyundai vil bringe atomkraft til biltransportskibe

04.06.2026Maritimedanmark.dk

Hård kritik af regeringens plan om passagerafgift på krydstogtskibe

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
First Aid & Bloodborne Pathogens Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to teach you about first aid and bloodborne pathogens, including how they can be controlled, and you will learn to identify who is at risk, and how exposure and transmission occur.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Disciplinary and Grievance (E-learning course - afholdes løbende)

This course will help you understand the typical process followed within the workplace when it comes to disciplinary and grievance. It will also provide you with some good practice that you, as a manager, can adopt in order to mitigate the need to invoke either of these procedures.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course