Styrmand anholdt i Korsør for spiritussejlads
En 54-årig russiske styrmand blev mandag aften anholdt af politiet i Korsør Havn og sigtet for spiritussejlads, efter at fragtskibet Olymp Trader ramte en sejlbåd og nedlagde tre lygtepæle på havnen.
Foto: Baltic Shipping Company
”Vi har anholdt styrmanden for at have en promille over det tilladte”, siger Kasper Skotte, vagtchef ved Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi, tirsdag morgen til TV2/Øst.
Efter anholdelsen blev der udtaget en blodprøve, hvorefter styrmanden blev løsladt igen. Han sigtes for overtrædelse af søloven.
Ud over sejlbåden og de tre lygtepæle, ramte det 104 meter lange fragtskib - der indregistreret i Antigua og Barbuda og sejler for Baltic Shipping Company - også havnemolen og en stenblok.
TV2/Øst talte efterfølgende med det tyske ægtepar der ejer den ramte sejlbåd. De vurderer skaderne på skibet løber op i mere end 100.000 euro.
Olymp Trader ankom mandag til Korsør på en sejlads fra Wismar.
-mauh
Se video af påsejlingen, produceret af TV2/Øst HER
