Støtte til seks grønne maritime projekter

Den maritime omstillingspulje uddeler for første gang penge til grønne demonstrationsprojekter. Der er blandt andet givet penge til bygning af skibe i nye og lettere materialer og til udvikling af nye og mere energibesparende trawl til fiskeskibe. Der er ydet støtte til i alt seks projekter.

”De seks projekter er præget af en høj grad af medfinansiering fra erhvervets side. Det er et stærkt partnerskab, der kan bidrage til at realisere regeringens ambition om, at fremtiden for Det Blå Danmark er grøn. Vi giver penge til konkrete projekter, der kan være med til at fremme den grønne omstilling af skibsfarten. Det er godt for miljøet, og det er godt for væksten og beskæftigelsen i Det Blå Danmark”, udtaler erhvervs- og vækstminister Annette Vilhelmsen.

Fælles for de seks projekter er, at de bidrager til en mere grøn og energivenlig skibsfart. Den maritime omstillingspulje er en del af regeringens Vækstplan for Det Blå Danmark. Regeringen og Enhedslisten har afsat i alt 20 millioner kroner til puljen i 2013. Puljen kan give penge til projekter, der demonstrerer nye ressourceeffektive, grønne maritime løsninger.

”Nye internationale klima- og miljøkrav for skibsfarten betyder, at der vil være en stigende international efterspørgsel efter grøn maritim teknologi. Med omstillingspuljen vil vi gerne hjælpe danske virksomheders muligheder for at udvikle nye løsninger, der kan imødekomme den internationale efterspørgsel. Det skaber på sigt forhåbentlig også nogle nye maritime arbejdspladser i land. Det glæder mig, at der har været så stor interesse for den maritime omstillingspulje, som er med til at realisere regeringens ambitiøse klima- og miljøpolitik”, siger Annette Vilhelmsen.

Nedenfor følger en kort beskrivelse af de seks projekter.

a) Nyudviklet energibesparende kegletrawl Projektet handler om udvikling af ny type trawl (fiskenet) uden bindinger, der giver mindre vandmodstand/friktion og dermed er energibesparende.

b) Danmarks Grønne og CO2 neutrale NÆSSUND-færge Projektet omhandler bygning af en 30 m lang kompositfærge med kapacitet til 12 biler og 100 passagerer forsynet med el-drift.

c) Marine Energy Optimization (MEO) – ”værktøj til implementering af SEEMP forbedringer” Projektet omhandler opstilling af beregningsmodeller, der skal klarlægge alle former for energiforbrug på et skib, fx belysning.

d) Udvikling og test af ukonventionel propeller-løsning til retrofit og nybygninger Projektet handler om udvikling og test af en ukonventionel propellerløsning (fremdriftsløsning) til retrofit og nybygningsmarkedet. Løsningen forventes at give et væsentligt reduceret brændstofforbrug på skibe og dermed mindre miljøbelastning.

e) KOMpositoverbygninger til større PASsagerskibe (KOMPAS)

Projektet vil demonstrere, at danske værfter kan tilbyde at ombygge overbygningsstrukturer (den struktur som bygges ovenpå skroget) til passagerskibe ved at erstatte stål med letvægtsmaterialer. Projektet vil videreudvikle og forbedre processen for anvendelse af brandsikringsregler ved anvendelse af komposit i skibe og komme frem til en ’good practice’. Det kan få afgørende betydning for at fremme anvendelsen af komposit på skibe, og dermed udnytte vækstpotentialet.

f) TRI-WIND fartøj – letvægtsskibe til offshore serviceindustrien Projektet vedrører udvikling og demonstration af et servicefartøj med kulfiber komposit skrog og overbygning målrettet havvindmøller. Desuden er projektets formål at demonstrere reduktion af udledning og brændstofforbrug.

Kilde: Erhvervs- og vækstministeriet

Maritimedanmark.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Relateret indhold

03.07.2025Maritimedanmark.dk

Maritime iværksættere: Copenhagen Subsea vil revolutionere under overfladen

01.07.2025Maritimedanmark.dk

Danske Maritime ønsker flere land med

30.06.2025Maritimedanmark.dk

Ny aftale åbner for mere udenlandsk arbejdskraft

29.06.2025Maritimedanmark.dk

Elfærges brugte batterier får nyt liv

27.06.2025Maritimedanmark.dk

API Marine åbner afdeling i Tyrkiet

27.06.2025Maritimedanmark.dk

USA vil købe finske isbrydere

26.06.2025Maritimedanmark.dk

Hongkongkonventionen trådt i kraft

25.06.2025Maritimedanmark.dk

Karstensens Skibsværft fik underskud

Jobmarked

Se alle

Ærøfærgerne

Transportdirektør - Ærø Kommune

Er du Ærø Kommunes nye transportdirektør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

10.08.2025

Skoleskibet Danmark

Maskinchef til Skoleskibet DANMARK

Vil du være med til at uddanne fremtidens søfolk og sikre teknikken ombord på Skoleskibet DANMARK? MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger maskinmester til en fast stilling med udmønstringer på 1:1 ordning og periodevis arbejde i land på MARTEC.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

14.08.2025

Maersk Offshore Wind A/S

Chief Officer

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

EUC Nord

Genopslag - Underviser til maritim uddannelse

Vil du hjælpe med at uddanne unge og voksne til en af de mest spændende brancher i Danmark – så har vi jobbet til dig lige her! Den maritime industri er i vækst og har brug for veluddannet arbejdskraft.

Ansøgningsfrist

20.08.2025

Småøernes Færgeselskaber

Fast Skipper/styrmandsafløser til Agersøfærgen

Småøernes færgeselskaber søger for Slagelse Kommune, en fast skipper/styrmandsafløser til Agersø-Omø færgerne. Du vil træde ind og blive del af et erfarent team tilknyttet Agersø færgen, hvor du vil indgå på fuld tid i en tørnliste med skiftende vagter/rul (der er mulighed for overnatning).

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

30.07.2025

Esbjerg Havn

Esbjerg Havn søger Havneassistent

Havneassistenten indgår i døgnvagten, der betjener havnens kunder, og varetager ordensmæssige, administrative og maritime opgaver.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

13.07.2025

Fiskeristyrelsen

Maskinmester til Landbrugs- og Fiskeristyrelsens kontrolskib Nordsøen

Har du lyst til at indgå i et mindre team, der medvirker til at udføre fiskerikontrol til søs ved at varetage vedligehold og service i maskinrummet? Så søger Landbrugs- og Fiskeristyrelsen en maskinmester til fiskerikontrolskibet Nordsøen.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

19.07.2025

Maritimedanmark.dk

Salgstalent søges til salg af b2b-medieløsninger

Vil du arbejde med stærke B2B-medieplatforme og hjælpe virksomheder med at skabe synlighed gennem advertorials, content marketing og annoncering? Har du drive, er proaktiv og trives i en salgsrolle, hvor du både opsøger nye kunder og udvikler eksisterende relationer? Så er du måske vores nye kollega hos Horisont Gruppen A/S.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Maersk Offshore Wind A/S

Marine Technician / Mechanic

Maersk Offshore Wind is hiring Offshore crew for our Wind Turbine Installation Vessel currently under Construction at Seatrium Shipyard in Singapore. The new build is expected to be delivered in Q4 2025.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

07.08.2025

Molslinjen A/S

MOLSLINJEN søger befarne Skibsassistenter

Vil du være en del af vores stærke team, hvor vi altid løfter i flok? Og ønsker du en hverdag til søs, men stadig have mulighed for at komme hjem hver dag?

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognise it and what you can do to prevent it.

Dato

01.07.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Hazards and Personal Safety (E-learning course - afholdes løbende)

This course on workplace hazards and personal safety, will inform you about the general hazards you will find offshore, how to evaluate them, and continue to carry out your duties as safely as possible.

Dato

01.07.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Violence awareness - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to inform you about different types of workplace violence, signs of potential violence and how best to respond. You will be able to explain the importance and purpose of a workplace violence prevention program and identify violence hazard prevention and controls.

Dato

01.07.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Violence Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to inform you about different types of workplace violence, signs of potential violence and how best to respond. You will be able to explain the importance and purpose of a workplace violence prevention program and identify violence hazard prevention and controls.

Dato

01.07.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognize it and what you can do to prevent it.

Dato

01.07.2025

Sted

Digital course

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.07.2025

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal