Erria vinder nye millionkontrakter
Den amerikanske offshore-gigant McDermott har for anden gang valgt Errias datterselskab, Mermaid Maritime Vietnam, som leverandør i form af en ordre til godt 4 mio. kr. Samtidigt har det japanske containerrederi ONE netop forlænget deres kontrakt med Errias datterselskab, Cathay Seal, om forsegling af containere i de næste to år.
Foto: Erria
Erria styrker dermed både pipeline og kundegrundlag og fastholder fortsat guidance for 2025.
I oktober i år henvendte den amerikanske offshore-entreprenør McDermott, en førende leverandør af global energi-infrastruktur med aktiviteter i over 30 lande og godt 30.000 ansatte, sig per anbefaling til Mermaid Maritime Vietnam, hvilket afstedkom en indledende ordre på 6 mio. kr.
Nu, blot 7 uger efter nyheden om den første ordre, har McDermott valgt at lægge deres anden ordre til en værdi af godt 4 mio. kr.
“Denne anden kontrakt med McDermott viser, at Erria fortsætter med at konvertere nye kundeforhold til gentagne ordrer. Det bekræfter kvaliteten af vores løsninger og vores evne til at leve op til kravene fra store internationale energi- og offshoreselskaber”, siger Henrik N. Andersen, CEO i Erria.
Errias datterselskab med hovedsæde i Singapore, Cathay Seal, har indgået en ny toårig aftale med det japanske containerrederi Ocean Network Express (ONE) om produktionen af forseglingerne til rederiets flåde på 260 fartøjer med en samlet kapacitet på 2 mio. TEU.
De nye aftaler styrker koncernens samlede kommercielle fundament og bidrager til øget synlighed i pipeline for 2026.
Guidance for 2025 fastholdes uændret. Guidance for 2026 offentliggøres i første kvartal 2026 forud for aflæggelsen af årsregnskabet, som forventes offentliggjort den 25. marts 2026.
-mauh
