Siemens Wind er afhængig af vikarer

Siemens Wind Power har i længere tid været rigtigt glade for at hyre vikarer. Men i den senere tid er antallet eksploderet, så næsten hver anden arbejder på virksomhedens store jyske fabrikker i Aalborg og Brande nu er løst ansat.

"Jeg forstår simpelthen ikke, hvorfor Siemens er så glade for at hyre vikarer. De har ordrer flere år frem. Og de kan jo ikke bare tage folk ind fra gaden, da det kræver en del oplæring af arbejde på disse fabrikker. De skal alligevel have det samme i løn, som de fastansatte og så skal vikarbureauerne også have et gebyr”, siger formand for Industrigruppen i 3F Aalborg, Benny Vinther Jensen.

I Aalborg er der i øjeblikket omkring 900 fastansatte og 900 vikarer. I Brande er der 800 faste og cirka 400 vikarer. Virksomheden har her planer om at ansætte yderligere 400 vikarer, så man også her ender på en fifty-fifty fordeling.

Opgørelsen stammer fra 3F Aalborg. Siemens vil ikke kommentere på de konkrete tal, men oplyser, at ”størrelsesforholdet ikke er helt forkert”.

Det er dog muligt at producere vindmøller i Danmark uden så stort et forbrug af vikarer. Mens hver anden arbejder hos Siemens er løst ansat, så er det kun hver femte eller 317 ud af 1.482 hos Vestas, der er vikar.

Det oplyser virksomheden til Fagbladet 3F.

Søren Husted er global direktør for vingeproduktionen i Siemens Wind Power. Han medgiver, at der er mange vikarer, især i Aalborg og at brugen af løst ansatte er ved at tage overhånd.

”Det hænger sammen med, at vi har åbnet en ny fabrik. Det har givet nogle arbejdspukler, som vikarer hjælper os med at komme igennem. Det er på sigt vores hensigt at konvertere en del af disse vikarer til fastansatte, så vi igen får den bedste balance mellem de to grupper medarbejdere. Men vi er nødt til at have en del af vores arbejdskraft tilknyttet som vikarer”, siger Søren Husted.

Direktøren peger blandt andet på, at Siemens ikke producerer til lager, og at opstillingen af mølleparker er vejr- og sæsonafhængigt.

Siemens kan ikke oplyse præcis hvornår, der skal skæres ned på antallet af vikarer, men oplyser, at man stiler mod kun at have behov for 25 procent vikarer fremover.

Kilde: 3F

Norisol A/S

Sponseret

Invitation til reception

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

02.10.2026Maritimedanmark.dk

Fayard skifter ud på topposten

01.10.2026Maritimedanmark.dk

Politisk modstand vokser mod dansk byggeri af nye fregatter

Annonce

02.10.2026Maritimedanmark.dk

Fem søfolk dræbt af somaliske pirater før befrielse

02.10.2026Maritimedanmark.dk

Maersk og CMA CGM afslutter samarbejde

25.09.2026Maritimedanmark.dk

Terma-radar skal beskytte græske fregatter mod droner

24.09.2026Maritimedanmark.dk

Stillstrom og Semco Maritime rykker videre med offshore-opladning

23.09.2026Maritimedanmark.dk

Rekordstor ordrebog varsler kapacitetskamp

22.09.2026Maritimedanmark.dk

Det Blå Danmark vil hente flere EU-milliarder hjem

21.09.2026Maritimedanmark.dk

MSC i forhandlinger om køb af Meyer Werft

10.09.2026Maritimedanmark.dk

25 omkommet i brand på fragtskib i kinesisk værft

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognize it and what you can do to prevent it.

Dato

01.11.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognize it and what you can do to prevent it.

Dato

01.11.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognise it and what you can do to prevent it.

Dato

01.11.2026

Sted

Digital course

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.11.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Working From Home - Information for Managers (E-learning course - afholdes løbende)

The purpose of this course is to provide managers with knowledge of best practice for managing a team of home workers. The course will cover some of the key requirements to successfully enable working from home, as well as information on enabling effective communication and managing wellbeing.

Dato

01.11.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Hazards and Personal Safety (E-learning course - afholdes løbende)

This course on workplace hazards and personal safety, will inform you about the general hazards you will find offshore, how to evaluate them, and continue to carry out your duties as safely as possible.

Dato

01.11.2026

Sted

Digital course