Madrid Bridge har tabt mindst 60 containere

K-Line, der ejer containerskibet Madrid Bridge der sejler for ONE på en EC4 ruten mellem Asien og den amerikanske østkyst, bekræfter nu at containerskibet har tabt mindst 60 containere i Atlanterhavet under en storm den 7. januar, mens 80 containere om bord er skadet.

Tallet er foreløbigt og kan ændre sig når det er muligt at gennemføre yderligere undersøgelser, hedder det i meddelelsen fra rederiet.

Medie Maritime Executive har i samarbejde med Pole Star produceret en video baseret på skibets AIS-signaler fra den 28. december til den 11. januar. Videoen viser at containerskibet først ændrede kurs, for senere at ligge stille i vandet 4 dage, formentlig i et forsøg på at undgå hårdt vejr forude.

Du kan se videoen herunder.

Rederiet har nu besluttet at ændre den planlagte rute, så Madrid Bridge i stedet for New York sejler direkte til Charleston.

Billedet over artiklen viser ONE Apus, der har samme størrelse som Madrid Bridge,

Kilde: The Maritime Executive

AIS – 28. december til 11. Januar Kilde: Pole Star

Artikler

28.05.2023| Maritimedanmark.dk

Industri

De leverer løsninger til bæredygtig skibsdrift med succes

Green Instruments, der udvikler løsninger til måling af miljøbelastningen fra containerskibe, tankskibe, krydstogtskibe m.m. oplevede en markant vækst i 2022.

27.05.2023| Maritimedanmark.dk

Havne

Kriseramt havn fik mio-underskud i 2022

Det sidste år som selvstyrehavn gav et underskud på 13,7 mio. kr. i Hanstholm Havn, men i år er der udsigt til driftsoverskud.

27.05.2023| Maritimedanmark.dk

Shipping

NGO´er advarer mod russisk arktis-sejlads

Rusland har meldt ud, at man forventer at påbegynde sejladser af den Nordlige Sørute mellem Asien og Europa fra 2024, og det bekymrer Clean Arctic Alliance, der frygter for en acceleration af afsmeltningen af Arktis.

26.05.2023| Maritimedanmark.dk

Shipping

MSC har købt ind til CO2 fri sejlads under jomfrurejse fra København

Når MSC Euribia drager ud på sin jomfrurejse vil der være fyldt 400 tons bio-LNG på tankene for at vise, at det er muligt at sejle selv de største krydstogtskibe uden at udlede drivhusgasser.

26.05.2023|Poul Breil-Hansen, Redaktør SCM.dk, Maritimedanmark.dk

Havne

Styrk cybersikkerheden: Danske havne- og logistikvirksomheder skal forbedre deres digitale forsvar

En ny rapport understreger, at cyberkriminalitet udgør den største trussel mod danske havne- og logistikvirksomheder. Risiciene forstærkes, når virksomhederne implementerer nye 4.0-teknologier som kunstig intelligens og big data. Der er derfor et presserende behov for øget fokus på it-sikkerhed og robusthed allerede i de tidlige stadier af digitaliseringsprocessen. En ekspert præsenterer her tre anbefalinger til at imødegå udfordringerne.

26.05.2023| Maritimedanmark.dk

Frivagten

Bilskibe for dyre: Renault propper tre i en

Det er blevet for dyrt at transportere nye biler på de ellers dertil indrettede bilskibe, mener Renault.

Copyright 2023