Lauritzen Bulkers har fundet sin nye CEO
Lauritzen Bulkers har udnævnt Martin Sato som ny adm. direktør og annoncerer samtidig udvnævnelsen af Kristian Wærness som ny CFO.
Foto: Lauritzen Bulkers
Martin Sato har siden 2024 været CEO i Beltnav, men har tidligere tilbragt 18 år i tørlastbranchen hos J. Lauritsen, hvilket ifølge en pressemeddelelse gør ham “særdeles velegnet” til sit ny job, som han tiltræder senest 1. december.
Han afløser Jacob Winthereik, der blev ansat som interim CEO i februar, hvor den daværende topchef Martin Egvang stoppede efter blot seks måneder i jobbet.
Bestyrelsesformand Kristian Mørch udtaler om udnævnelsen af Sato:
"Martin vender tilbage til Lauritzen Bulkers med dyb viden fra alle dele af tørlastskibsfarten. Han legemliggør Lauritzen-værdierne, kulturen og etikken i sin tilgang til at drive forretning. Det er derfor med stor tillid, at vi overlader ansvaret for Lauritzen Bulkers til Martin. På vegne af bestyrelsen byder jeg Martin hjertelig velkommen, og jeg ser frem til at arbejde sammen med ham og Lauritzen Bulkers-teamet om at vækste virksomheden yderligere.”
Martin Sato ser frem til at skulle lede rederiet:
“Min karriere inden for tørlastskibsfart begyndte hos Lauritzen Bulkers, og det er en ære at få tilbudt muligheden for at påtage sig stillingen som deres nye administrerende direktør. Jeg er begejstret for at vende tilbage til teamet og bidrage til Lauritzen Bulkers fortsatte succes,” udtaler han i pressemeddelelsen.
Kristian Wærness, der er udnævnt til CFO med start senest 1. august 2025, har tidligere haft rollen som Head of Finance i CIP Management Group.
Han afløser Jacob Winthereik, der har fungeret som CFO og konstitueret administrerende direktør for Lauritzen Bulkers. Han bliver i stedet ansat som CFO i J. Lauritzen, der er eneaktionær i Lauritzen Bulkers, når overdragelsen til Kristian Wærness er gennemført.
-emte