Krydstogtsæsonen indledt i Kiel
Når krydstogtskibet AIDAcara i dag lægger til kaj ved Kiel Havns Ostseekai Terminal, er det indledningen på krydstogtsæsonen i Kiel, hvor der i alt ventes 127 anløb af 23 forskellige krydstogtskibe. Mange af dem er store skibe med en længde på mere end 250 meter.
”Tendensen hen imod stadigt større krydstogtskibe fortsætter. Selvom antallet af anløb forbliver på samme niveau som sidste år, vil det samlede antal passagerer og tonnagen vokse betydeligt”, siger Dr. Dirk Claus, adm. direktør for Seehafen Kiel.
Terminalkapaciteten blev øget sidste år med etableringen af krydstogtkajen i Ostuferhafen, som gør det muligt for tre store krydstogtskibe at anløbe kajen og udveksle passagerer samtidigt. Mindre krydstogtskibe kan lægge til ved Norwegenkai og Schwedenkai såvel som ved Sartorikai.
Det krydstogtrederi, der har flest anløb i Kiel i år, er AIDA Cruises med skibene AIDAcara og AIDAluna, som for første gang vil have fast base i Kiel.
Kilde: Seehafen Kiel