Kristian Thulesen Dahl: Vi skal huske at udnytte de muligheder, vi allerede har

Port of Aalborg har ligesom landets andre erhvervshavne, ventet i spænding på Havnepartnerskabets anbefalinger. Og generelt hilser man dem velkommen, men minder også om at udnytte de muligheder, havnene allerede har.

Foto: Aalborg Havn

“Jeg har læst rapporten, som kort fortalt forsøger at kortlægge den aktuelle situation hos landets havne og samtidig identificerer en række vækstbarrierer, der skal overkommes, for at havnene kan realisere deres fulde potentiale. I Port of Aalborg hilser vi rapporten og ikke mindst dens formål velkommen. Den rummer mange spændende perspektiver, som vi ser frem til at gå i dybden med”, siger Kristian Thulesen Dahl, adm. direktør i Port of Aalborg.

“Der er selvfølgelig også områder, hvor vi med fordel kan blive lidt skarpere. Blandt andet i forhold til kortlægningen af erhvervshavnenes udgangspunkter og potentialer. Vi er godt på vej med rapporten, men det er afgørende, at man er sig helt bevidst om havnenes styrkepositioner, når der skal træffes nationale beslutninger, så vi som nation kan sikre den nødvendige infrastruktur til at imødekomme fremtidens behov inden for produktion, oplagring og udskibning af vindmøller, PtX, CCS og generelt grøn transport”, siger Kristian Thulesen Dahl.

“Samtidig mener jeg, at det er vigtigt, at vi ikke udelukkende fortaber os i barrierer for vækst. Vi skal også huske at udnytte de muligheder, vi allerede har. Gennem tæt samarbejde med erhvervsliv og myndigheder kan mange ting lade sig gøre, hvis vi har det rette mindset. Det har vi bevist gang på gang i Aalborg – senest i forbindelse med udvidelsen hos Siemens, hvor 400.000 kvadratmeter bliver gjort klar til den internationale vindaktør på blot to år takket være godt samarbejde mellem kommune, myndighed, virksomhed og havn”.

“Vi ser derfor frem til at fortsætte dialogen og ikke mindst til at bidrage aktivt til at realisere fremtidens behov. Vi har viljen, samarbejdspartnerne og ikke mindst pladsen til at indtage en væsentlig rolle i den danske havneinfrastruktur”, siger Kristian Thulesen Dahl.

-mauh
 

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

20.09.2026Maritimedanmark.dk

Esbjerg Havn får international anerkendelse

16.09.2026Maritimedanmark.dk

Regeringen fremsætter lovforslag om baggrundstjek

Annonce

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk har bestilt har 26 store containerskibe

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Sydkorea investerer milliarder i arktisk skibsfart

11.09.2026Maritimedanmark.dk

ADP løfter indtjeningen 44 pct.

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Aalborg Havn fortsætter væksten

08.09.2026Maritimedanmark.dk

APM Terminals vil investere yderligere i Nigeria

05.09.2026Maritimedanmark.dk

Omniterminal i Aarhus tager form

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Hundested Havn ansætter midlertidig direktør

03.09.2026Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Jobmarked

Se alle

Odense Havn

Sælger til Odense Havn

Er du købmand af natur og har en naturlig nysgerrighed for at lære om vores kunders forretninger? Brænder du for løsningssalg og er drevet af at skabe resultater både selvstændigt og i samarbejde med dine kolleger?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle