Grønland vil udvikle brint fra vandkraft

Grønland har ambitioner om at blive eksportør af grøn brint, fremstillet ved hjælp af vandkraft og indbød på en konference i Holland interesserede investorer til at være med i kampen om en licens. Men de skal have penge med. Mange. Det anslås, at projektet kræver investeringer på op mod 20 mia. kr.

Arkivfoto..

Grønland råder over store vandkraftreserver, og de kan ved hjælp af Power-to-X teknologi udnyttes til at producere brint, der igen kan omdannes til f.eks. grøn ammoniak eller metanol og dermed benyttes som et fossilfrit brændstof.

Den ambitiøse plan om at udbyde to områder mellem Nuuk og Kangerlussuaq, der anslås at rumme muligheder for vandkraftproduktion på op til 800 MW, blev præsenteret på World Hydrogen 2022 Summit i Rotterdam tirsdag af den grønlandske minister for landbrug, energi, miljø og selvforsyning, Kalistat Lund, skriver det grønlandske medie Sermitsiaq.AG.

Teknologien skal udvikles yderligere, men så kan den også være med til at bidrage med grønt brændstof og derfor blive en vigtig brik, hvis verden skal være fossilfri inden 2050, skriver mediet.

“Med den kommende udbygning af vandkraftværkerne kommer vi op på at dække 90 procent af det grønlandske elforbrug. Men vi kan komme videre endnu og blive en eksportør af fossilfri energi. Det skal vi gøre for vore børn og børnebørns skyld.

Den, der har evnerne, har også pligten, så derfor skal Grønland hjælpe verden af med fossile brændstoffer. Vi har kraften,” siger Kalistat Lund til Sermitsiaq.AG.

Det har dog fortsat lange udsigter, inden en eventuel produktion kan gå i gang. Først skal interesserede virksomheder og investorer identificeres. Derefter forventes et egentligt udbud i 2023, og en produktionsstart mindst fire år efter, at en operatør er blevet godkendt.

Projektet skal ikke finansieres af Grønland selv, men af investorerne. Og på konferencen i Rotterdam anslog iagttagere, at der skal investeres op mod 20 mia. kr.

for at få anlægsprojektet op at stå. Sker det vil det blive det største anlægsprojekt i Grønland nogensinde.

Kilde: Sermitsiaq AG

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

10.04.2026Maritimedanmark.dk

Assens Skibsværft solgt til investeringsselskab

09.04.2026Maritimedanmark.dk

Nordjysk gearproducent går efter de kommende arktiske patruljeskibe

Annonce

16.04.2026Maritimedanmark.dk

Shippingkrise i Golfen presser både søfolk og global handel

16.04.2026Maritimedanmark.dk

Skyggeflåden ændrer rute i Østersøen

31.03.2026Maritimedanmark.dk

ME Production øger fokus på forsvarsindustrien

27.03.2026Maritimedanmark.dk

Nye fag styrker maritime smede til skibsbygning

26.03.2026Maritimedanmark.dk

17.000 km lang rejse ender på ophugningsværftet i Frederikshavn

23.03.2026Maritimedanmark.dk

CORES vil gøre tabte containere sporbare

23.03.2026Maritimedanmark.dk

APM Terminals investerer i Vietnam og udvider i Mexico

20.03.2026Maritimedanmark.dk

Hoyer VMS Group åbner nyt regionalt hovedkontor i Kina

Jobmarked

Se alle

Teknika

Vi søger undervisere til el-autorisation

Teknika står midt i en spændende udvikling – fra at være en lokalt forankret maskinmesterskole til at blive en teknisk og maritim professionshøjskole for hele Østdanmark og Grønland.

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Kalundborg Refinery A/S

Loading Master hos Kalundborg Refinery

Er du uddannet skibsfører, anden relevant maritim uddannelse eller har kendskab til industrien? Har du højt fokus på sikkerhed i alt, hvad du foretager dig? Så har du nu muligheden for at blive en del af Kalundborg Refinery som vores nye Loading Master på raffinaderiets egen havn.

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

05.05.2026

Disko Line A/S

DISKO LINE A/S – 12 Pax-skipper til Diskobugten, Grønland

Vil du sejle i nok verdens smukkeste farvand til sommer – og samtidig spille en vigtig rolle i at holde Diskobugtens byer og bygder forbundet?

Område

Grønland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Ærøfærgerne

Ærøfærgerne søger navigatører/skibsførere

Kunne du tænke dig at have det smukke sydfynske øhav som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som navigatør/skibsfører på en af rederiet Ærøfærgernes fire færger.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.04.2026

Aarhus Havn A/S

Port Assistants til Danmarks største erhvervshavn

Vi er fortsat på udkig efter to nye Port Assistants, der sammen med et stærkt team bliver en del af vores døgnbemanding hos Aarhus Havn. Vi genopslår stillingerne, fordi vi endnu ikke har fundet de rette kandidater.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Marstal Navigationsskole

Maritim underviser til Marstal Navigationsskole

Vil du være med til at uddanne fremtidens maritime ledere? Har du erfaring fra skibsfart og lyst til at dele din viden med engagerede studerende?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

19.04.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Safety and Hygiene Commission (NOM-019-STPS-2011) (Adaptive) - (afholdes løbende)

Upon completion of the course the delegate will be able to: Summarize the formation of the Joint Safety and Hygiene Commission (CMSH), describe the roles and responsibilities of each member of the CMSH, explain the recommendations to improve the CMSH's operations.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Personal Safety and Social Responsibility (PSSR) - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide the required level of knowledge to meet the standards of competence for seafarers Personal Safety and Social Responsibilities (PSSR) as mandated by Table A-VI/1-4 in the STCW Code.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Medical Pandemic Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to give you an awareness of medical pandemics, how they work and groups can respond to them.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Personal Protective Equipment (PPE) (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you understand the importance of PPE used in hazardous workplace environments. You will learn about the responsibilities that you and your employer have in relation to PPE, and about suitable types of PPE that can help keep yourself and others safe in the workplace.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Passenger Ship Crisis Management and Human Behaviour - STCW Standards - (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide the mandatory level of knowledge required for all masters, officers and other crewmembers who are required to manage crisis situations on board passenger ships.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Slips, Trips and Falls (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to help you learn about how to prevent slips, trips, and falls by understanding the associated hazards, relevant tools and equipment, and effective safety practices.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course