Fremtidens maritime håndværker

Danske Maritime går sammen med Europas Maritime Udviklingscenter og en række erhvervsskoler ind i et 3-årigt projekt om at få flere og dygtigere håndværkere i den maritime industri.

Danske Maritime er med som partner i ansøgningen om midler fra EU’s Socialfonden og fra Vækstforum Hovedstaden til et nyt stort 3-årigt projekt ”Fremtidens Maritime Håndværker”. Ansøgningen blev sendt afsted fredag i sidste uge.

Foruden Danske Maritime og Europas Maritime Udviklingscenter deltager en række erhvervsskoler, erhvervsakademier, maskinmesterskoler samt den Regionale Praktikpladsenhed.

”Om fire år mangler vi 20.000 faglærte inden for jern- og maskinindustrien, og en væsentlig del vil være inden for den maritime industri, som beskæftiger over 100.000 medarbejdere i Danmark”, siger adm. direktør Jenny N. Braat, Danske Maritime:

”Det er på høje tid, at vi får klarlagt, hvilke kompetencer, danske værfter og maritime producenter efterspørger, så vi kan få udviklet uddannelsesforløb, der kan matche behovet. Hvis vi ikke kan erstatte de mange, der er på vej på pension, og stå klar med nye, dygtige faglærte håndværkere, der mestrer nye teknologier, risikerer den danske maritime industri at miste de forspring i kvalitet og innovation, vi har”, siger Jenny N. Braat.

Danske Maritime har i projektet fokus på de tre overordnede mål, som kan medvirke til at sikre den maritime industri tilstrækkelig med kvalificeret medarbejdere både nu og i fremtiden:

• At få flere unge til at vælge en erhvervsuddannelse inden for de områder, der efterspørges i den maritime branche • At tydeliggøre, at en ”maritim” erhvervsuddannelse er adgangsbillet til en videreuddannelse, f.eks. som maskinmester • At skabe flere praktikpladser

Projektet er en opfølgning på projektet Danmark Maritime Klynge, som har kørt siden 2011 og som afsluttes til november, og som har til formål at udvikle akademiske fag og kurser inden for det maritime område.

Kilde: Danske Maritime

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Persolit overtager Stæhr Industries

29.08.2026Maritimedanmark.dk

Saildrone affyrer missiler fra ubemandet sejlskib

Annonce

03.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk får ny Chief People Officer

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Øjenvidne: Kaptajn og besætning de første til at forlade skibet

26.08.2026Maritimedanmark.dk

Orskov Yard opgraderer flydedok

24.08.2026Maritimedanmark.dk

Færge ombygges til plug-in hybrid

19.08.2026Maritimedanmark.dk

FSG Shipyard nybygning er ankommet til Fayard

18.08.2026Maritimedanmark.dk

Dansk underleverance til norskbygget forskningsskib

12.08.2026Maritimedanmark.dk

Green Instruments henter ny global salgsdirektør

06.08.2026Maritimedanmark.dk

Flere unge skal uddanne sig til skibsingeniør

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Free Fall Add-On (afholdes løbende)

The purpose of the course is to give the delegate knowledge to procedures related to launch, navigation and recovery of a freefall lifeboat as described in STCW code Section B-I/14 1.1 and 14 1.2 The Course is a Add-On to Certificate in Survival craft and rescue boats A-VI/2-1

Dato

01.10.2026

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark