ESG er på himmelflugt i alle typer virksomheder

Den opfattede vigtighed af ESG-data i forsyningskæden er markant stigende på tværs af små og store virksomheder og brancher. Det gælder særligt for de store virksomheder, hvor det kommende CSRD-direktiv skubber på udviklingen. Det viser en undersøgelse fra SCM Panelet, der er et samarbejde mellem SDU og scm.dk.

ESG i forsyningskæden er kommet for at blive. Det kan der ikke være tvivl om, når man læser resultaterne af mini-undersøgelsen af ESG fra SCM Panelet. Foto: 123rf.com.

ESG er kommet for at blive. Det kan der ikke være tvivl om, når man læser resultaterne af mini-undersøgelsen af ESG. Svarene fra deltagere fra store virksomheder viser en vækst i den ’opfattede vigtighed af ESG-data’ fra 2,73 til 4,31 fra 2021 til 2024 og en vækst fra 2,3 til 3,45, se figur 1. Svarene er målt på en fem-punkts Likert-skala, hvor 1 er lig med ’i meget lav grad’, og 5 er lig med ’i meget høj grad’.

Læs den fulde rapport her.

Figur 1: Hvor vigtige er ESG-data for jeres virksomhed?. Foto: SCM Panelet

Men der er jo forskel på den ’opfattede vigtighed’ og så virkelighedens status i virksomhederne. Undersøgelsen har derfor spurgt ind til, hvor langt virksomhederne så er med at indføre ESG i dag. Figur 2 viser fire svarmuligheder, og svarene viser, at der er godt gang i implementeringen af ESG. Det gælder særligt de store virksomheder, hvor mere end halvdelen er i gang med ’forpligte ressourcer til ESG og implementere planer’. De mindre virksomheder er lidt bagude målt på fremdrift.

Læs også: SMV’er har svært ved at følge med ESG-udviklingen 

Figur 2: Hvor langt er I med ESG?. Foto: SCM Panelet

”Årsagen til de store virksomheders høje ESG-aktivitet kan skyldes dels, at de store virksomheder er mere udsat for lovgivningsmæssige krav og dels, at de har en større ressourcepulje end mindre virksomheder”, lyder det fra professor Jan Stentoft, Institut for Erhverv og Bæredygtighed på Syddansk Universitet.

Strategi og anvendelse af data
Der viser sig et lignende mønster, når undersøgelsen spørger ind til ESG-strategier. Respondenter fra store virksomheder svarer med et gennemsnit på 3,64 på spørgsmålet om, ’i hvilken grad har jeres virksomhed en klar strategi for ESG?’. Respondenter fra mindre virksomheder leverer et lidt lavere gennemsnit, nemlig 2,88.

Jan Stentoft kommenterer: ”Selvom 3,64 er over det, vi kalder ’den signifikante grænse på 3,5’ er der stadig forbedringsmuligheder. Det ser også ud til at gælde for SMV’erne, som ikke en gang opnår et gennemsnit svarende til ’i nogen grad’. Resultatet tyder på, at SMV’erne har et stykke arbejde foran sig med hensyn til at styrke strategien på ESG-området, hvis de ønsker at sikre den fortsatte konkurrencekraft”.

Når det handler om modenhed i anvendelse af ESG-data er der ligeledes godt gang i udviklingen. Undersøgelsen viser, at det igen og forventeligt er de store virksomheder, der er længst fremme. 36 procent af de store virksomheder svarer således, at ’de indsamler og analyserer ESG-data ved brug af software’, og at de ’i nogen grad’ gør brug af automatiserede løsninger. Det samme gør sig gældende for 15 procent af SMV’erne. 

Undersøgelsen viser også, at én ud af tre SMV’er slet ikke er begyndt at fokusere på ESG-data endnu, mens det samme tal er 0 procent for de store virksomheder.

Figur 3: Hvor er ansvaret for ESG-implementeringen placeret i jeres virksomhed?. Foto: SCM Panelet

Ansvaret er hos toppen for 40 %
Cirka 40 procent af virksomhederne har placeret ESG-ansvaret hos topledelsen, se figur 3. ”Det er et positivt, at virksomhederne hovedsageligt forankrer ansvaret for ESG i topledelsen på tværs af størrelse. Succes på området kræver nemlig topledelsens opmærksomhed for at sikre ressourcer og prioritering”, fortæller Jan Stentoft.

42 procent af de store virksomheder svarer, at ESG-ansvaret er placeret hos et bæredygtighedsteam; mens det kun gælder for 18 procent af SMV’erne. Jan Stentoft peger på, at forskellen formentlig skyldes manglende ressourcer hos SMV’erne og tilføjer: ”Ingen angiver, at ansvaret ligger hos supply chain organisationen, men cirka 9 procent svarer, at det ligger hos ’indkøb’. ESG er dog et ansvar for hele virksomheden, og en placering af ansvar kan sagtens være et ressourcespørgsmål. På den anden side har SMV’erne jo også kunder, som har krav om ESG, hvilket ’salg’ som de første typisk stifter bekendtskab med”.

Læs den fulde rapport her.

Høj Nordic Marine Contractor A/S

Sponseret

Dansk entreprenør sikrede Tysk havn og kyst i én samlet løsning

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

10.09.2026Maritimedanmark.dk

25 omkommet i brand på fragtskib i kinesisk værft

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Ny dry port på vej på Vestfyn

Annonce

18.09.2026Maritimedanmark.dk

Sydkorea investerer milliarder i arktisk skibsfart

17.09.2026Maritimedanmark.dk

DanPilot øger omsætning og overskud

02.09.2026Maritimedanmark.dk

Persolit overtager Stæhr Industries

29.08.2026Maritimedanmark.dk

Saildrone affyrer missiler fra ubemandet sejlskib

29.08.2026Maritimedanmark.dk

Canada bestiller seks isbrydere for tocifret mia-beløb

27.08.2026Maritimedanmark.dk

Semco Maritime styrker samarbejde om emissionsreduktion

26.08.2026Maritimedanmark.dk

Orskov Yard opgraderer flydedok

24.08.2026Maritimedanmark.dk

Færge ombygges til plug-in hybrid

Jobmarked

Se alle

Odense Havn

Sælger til Odense Havn

Er du købmand af natur og har en naturlig nysgerrighed for at lære om vores kunders forretninger? Brænder du for løsningssalg og er drevet af at skabe resultater både selvstændigt og i samarbejde med dine kolleger?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skoleskibet Danmark

Overstyrmand og 1. styrmand til Skoleskibet DANMARK

MARTEC og Skoleskibet DANMARK søger overstyrmand samt 1. styrmand til faste stillinger på 1:1 ordning.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

19.09.2026

Svitzer

Chief Officer

The position is a full-time employment, and you will be working in a 1:1 roster (four weeks on: four weeks off), as one of 3-5 crew members. Our vessels operate all over Denmark but with occasional trips to Sweden or where assistance is needed.

Område

Hele Danmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle