Eagle S officerer bedyrer uskyld
Det var ikke sabotage men en kombination af mekaniske fejl, dårlig vedligeholdelse og dårligt vejr der var årsag til, at tankskibet Eagle S ved juletid sidste år trak sit anker hen over havbunden, hvorved flere undersøiske kabler mellem Finland og Estland blev beskadiget.
Foto: Finnish Border Guard
Det fastholder tankskibets kaptajnen og to officerer, der sidder på anklagebænken under den retssag der nu er gået i gang i Helsinki.
Det har den finske anklagemyndighed et helt andet syn på - den mener tankskibet forsætligt trak ankeret efter sig over en distance på 50 sømil, hvorved fem undersøiske kabler blev beskadiget.
Anklagemyndigheden kræver de tre officerer idømt to et halvt års fængsel for en grov kriminel handling, og uagtsomhed der kunne have forårsaget langt værre skader.
-mauh