Der kan stadig tjenes penge på tørlast
Thornico-koncernen har etableret det nye shippingselskab Thorco Bulk, der satser på tørlastmarkedet. René Mikkelsen, der sammen med Marc Slinger og Uffe Hansen, er sat til at lede selskabet, mener, at der trods krisen er gode muligheder for at tjene penge.
”Branchen er volatil, men der er stadig gode muligheder for at tjene penge. Vi starter ikke op som de andre rederier, og det kommer til at blive en fordel for os”, siger René Mikkelsen.
Selskabet vil ikke købe sine egne skibe, men vil i stedet koncentrere sig om at chartre skibe.
”Vi kan tjene penge på det her, fordi vi ikke har den lange bog og de dyre både med os. Hvis man ser på konkurrenterne, så kan de operatørmæssigt tjene mange penge, men de taber samlet set på de dyre både”, siger René Mikkelsen.
Han vil dog ikke afvise, at selskabet på et tidspunkt kommer til at købe skibe. Det skal bare være det rigtige tidspunkt, og der er ikke aktuelle planer om at købe skibe.
De to Thorco-selskaber, Thorco Bulk og Thorco Shipping, der fokuserer på projektlast, kommer til at fungere uafhængigt af hinanden, men vil dog arbejde tæt sammen og kommer også til at dele kontorer i København.
”Vi havde kigget på andre udenlandske investorer, men det virkede bare helt rigtigt at vælge Thornico på grund af de mange synergier, der ville opstå”, siger René Mikkelsen.
Kilde: Dagbladet Børsen