Danske tankskibe er havnet i skyggeflåden

Danske rederier har efter det russiske angreb på Ukraine for snart tre år siden, solgt 10 tankskibe der i dag indgår i den russiske skyggeflåde. Rederierne siger at de handlede i god tro, men den forklaring tvivler en ekspert på. Erhvervsministeren indkalder nu til et møde om sagen.

Det er Danwatch der sammen med en halv snes udenlandske medier har kortlagt ejerforholdene for de godt 600 tankskibe, der indgår i den såkaldte russiske skyggeflåde. Kortlægningen omfatter også tidligere ejerforhold, og her har undersøgelsen vist, at en tredjedel af tankskibene tidligere var ejet af europæiske rederier.

10 af tankskibene har tidligere tilhørt de danske rederier Mærsk Tankers, Hafnia, Torm og Norden. Skibene er solgt i perioden fra midten af 2022 og frem starten af 2023, det vil sige inden sanktionerne mod skyggeflåden trådte i kraft. De danske rederier har dermed ikke overtrådt nogen sanktioner, og heller ikke solgt skibe direkte til russiske redere, men typisk til redere der efterfølgende har solgt skibene videre til de nuværende ejere.

De fire rederier oplyser da også samstemmende til Danwatch, at de har overholdt og fortsat overholder samtlige regler, og at de har handlet i god tro. Men det sidste tvivler en ekspert på.

“Jeg tror ikke, at nogen af de her virksomheder ikke har vidst, hvad de gjorde. De har dygtige folk, der laver due diligence og kan rådgive dem om de her handler og købernes profil”, siger Amalie Korning Wedege, sanktionsekspert hos Boston Consulting Group, til Danwatch.

Amalie Korning Wedege vurderer, at rederierne formentlig har solgt skibene, fordi de havde mulighed for at gøre en god handel.

Erhvervsminister Morten Bødskov har på baggrund af sagen nu indkaldt Danske Rederier og Danske Maritime til et møde.

Danwatch har forelagt salget af de ti skibe for Danske Rederier. I et skriftligt svar fra Danske Rederier fremgår det bl.a., at:

“På tidspunktet for de omtalte handler var ingen af køberne sanktionerede. Omfanget af sanktioner bør fastlægges gennem politiske og lovgivningsmæssige processer for at sikre den ønskede virkning”.

Danske Rederier slår samtidig fast, at foreningen ikke har “kendskab til et eneste dansk skib, der sejler med sanktionsbelagt russisk olie”

-mauh
 

Maritimedanmark.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Relateret indhold

01.05.2025Maritimedanmark.dk

Den danske handelsflåde sikres i tilfælde af krig

01.05.2025Maritimedanmark.dk

Norden overskud på 33 mio. dollar i 1. kvartal

01.05.2025Maritimedanmark.dk

Begyndende kaos hos de kinesiske eksportører

30.04.2025Maritimedanmark.dk

Forlig om nye treårige maritime hovedoverenskomster

30.04.2025Maritimedanmark.dk

Stigende omsætning og faldende overskud hos DanPilot

30.04.2025Maritimedanmark.dk

Skibe ankrer op ud for Kina

29.04.2025Maritimedanmark.dk

Årsag til kollision fortsat uafklaret

28.04.2025Maritimedanmark.dk

Trump vil have gratis adgang til Suezkanalen

Jobmarked

Se alle

Odense Havn

Sælger

Er du købmand af natur og har en naturlig nysgerrighed for at lære om vores kunders forretninger? Brænder du for løsningssalg og er drevet af at skabe resultater både selvstændigt og i samarbejde med dine kolleger? Så kan du blive en del af Odense Havns kommercielle team, hvor du fra første dag vil kunne mærke vores begejstring for det, vi laver.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Køge Marina

Havneassistent til Køge Marina

Køge Marina søger en dygtig allround håndværker med maritim interesse, som fremover kan være vores nye havneassistent

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

24.05.2025

Hanstholm Havn

Havneassistent til Hanstholm Havn

Da én af vores dygtige medarbejdere har valgt at søge nye udfordringer, er der nu en unik mulighed for at blive en del af et godt team i den maritime afdeling.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

15.05.2025

Teknika

Vil du være med til at uddanne fremtidens ledere på Teknika – Copenhagen College og Technology and Marine Engineering?

Teknika søger en adjunkt eller lektor til undervisning i ledelse. Vær med til at forme fremtidens maskinmestre, der er klædt på til at lede vejen inden for grøn omstilling, bæredygtighed og energioptimering. Vær med til at gøre en forskel – i dag og for fremtiden!

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

18.05.2025

Teknika

Vil du være med til at uddanne fremtidens grønne og blå maskinmestre på Teknika – Copenhagen College og Technology and Marine Engineering?

Teknika søger lige nu en adjunkt eller lektor til undervisning i termiske maskiner og anlæg. Vær med til at forme fremtidens maskinmestre, så de er klædt på til at lede vejen inden for grøn omstilling, bæredygtighed og energioptimering. Vær med til at gøre en forskel – i dag og for fremtiden!

Område

Hovedstaden

Ansøgningsfrist

01.06.2025

PURETEQ A/S

Spare Parts Coordinator til PureteQ’s maritime serviceenhed

Vi søger en erfaren og teknisk velfunderet Spare Parts Coordinator til vores After Sales team. Du kommer til at spille en central rolle i at sikre, at vores kunder får de nødvendige og korrekte spare parts leveret – til rette tid, rette sted og som aftalt.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Skagen Havn

Skagen Havn søger en havneassistent

En af vores dygtige havneassistenter gennem mange år har valgt at gå på pension, og derfor søger vi en medarbejder til en fast stilling som havneassistent.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

04.05.2025

NH Towage A/S

Teknisk montør til NH Towage

Vær med på rejsen som Teknisk montør hos NH Towage A/S Tekniker og problemløser med passion for at arbejde praktisk.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

14.05.2025

LIMFJORDSMUSEET LØGSTØR

Limfjordsmuseet søger maritim museumskoordinator

Limfjordsmuseet søger en maritim museumskoordinator & formidler, der brænder for at formidle Limfjordens historie og nordisk søfartskultur! Hvis du har erfaring med sejlads og både, elsker at arbejde med frivillige fællesskaber, og har hænderne skruet rigtigt på, så har vi den perfekte stilling for dig. Kom og vær med til at gøre maritime historier levende – både på vandet og i mødet med vores publikum. Er du klar til at tage ansvaret for Jagten Kirstine og være en del af vores dedikerede team? Læs mere og bliv en nøgleperson i museets maritime fremtid!

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

14.05.2025

MAERSK TRAINING

Crane Instructor in Svendborg

Maersk Training, a global leading learning provider to the maritime, oil & gas and wind industry, is expanding our offerings and growing our business within the maritime and energy industry. Thus we are looking for an ambitious, dynamic and experienced Crane Driver to join our team in Svendborg as Crane Instructor. We are looking for a person with frontline operational experience on vessels or offshore and the potential, ability and skills to pass on experience, knowledge and competence.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (E-learning course)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.05.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Company Security Officer - STCW Standards (E-learning course)

The aim of this course is to provide the stipulated level of knowledge required for candidates training as a Company Security Officer (CSO) in accordance with the stated minimum requirements for the Issue of Certificates of Proficiency for Company Security Officers as specified in MSC/Crirc.1154. This course is developed in accordance with the International Maritime Organisation (IMO) Model Course 3.20.

Dato

01.05.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (Adaptive) (E-learning course)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.05.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Disciplinary and Grievance (E-learning course)

This course will help you understand the typical process followed within the workplace when it comes to disciplinary and grievance. It will also provide you with some good practice that you, as a manager, can adopt in order to mitigate the need to invoke either of these procedures.

Dato

01.05.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Display Screen Equipment (E-learning course)

This course contains information for the safe use of display screen equipment in the workplace and at home. It is suitable for everyone who uses this type of equipment and contains an assessment of the workstation. The assessment will give the user a full understanding of the potential hazards involved and how to assess whether or not they are at risk.

Dato

01.05.2025

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Maritime Security Awareness - OSHA Standards (E-learning course)

In this course you will learn about common threats to maritime security and how they are mitigated through the use of a Security Plan and by adhering to MARSEC levels. You will be able to describe the different roles of personnel and explain standard security procedures. You will also be able to identify how to respond to suspicious behaviour and objects.

Dato

01.05.2025

Sted

Digital course