Danmark sender skib til Natoøvelser
Danmark vil tilbyde at sende et af Søværnets skibe såsom Esbern Snare til Natoøvelser i Østersøen. Natoøvelserne har som formål at støtte op om Natolandene Estland, Letland, Litauen og Polen i forbindelse med uroligheder i Ukraine.
”Vi vil vurdere, hvad det kan være for et skib. Det kan eksempelvis være Esbern Snare, som er et skib, der har udført en række internationale missioner, som fuldt ud er i stand til at klare den opgave med sine dygtige besætninger”, siger forsvarsminister Nicolai Wammen (S) til Ritzau ifølge sn.dk.
Han orienterede tirsdag Udenrigspolitisk Nævn.
Esbern Snare har blandt andet deltaget i missioner mod pirater i farvandet ud for Afrikas Horn og Somalia. Esbern Snares seneste opgave har været at deltage i operationen, der skal fjerne kemiske stoffer fra Syrien.
Kilde: sn.dk