BornholmerFærgen havde et godt 2012
BornholmerFærgen har offentliggjort sin oversigt til Trafikstyrelsen over regulariteten i 2012 og den viser, at sejladsen til og fra øen var meget stabil med kun i alt 20 aflysninger i årets løb. De 14 var i januar, fire i februar og to i december. I alt var der 3.582 afgange.
I december var der kun to aflysninger mod 24 aflyste afgange i december 2011, viser tallene. De 14 aflysninger i januar skyldes ifølge BornholmerFærgen, at første halvdel af januar 2012 var præget af vinterstorm, som påvirkede færgetrafikken mange steder i landet.
Reelt var der kun tale om tre dobbeltture i januar, hvor sejladsen helt måtte aflyses. De øvrige aflysninger, der alle ramte Leonora Christina blev faktisk gennemført, men af Povl Anker, der bedre er i stand til at klare kraftig blæst.
Kun en gang i årets løb, nemlig den 3. januar måtte Povl Anker give op over for vejret.
De to øvrige dobbeltture, der ikke blev gennemført skyldes, at den langsommere færge simpelthen ikke kunne nå samtlige ture.
I februar overtog Povl Anker to gange hurtigfærgens morgentur mellem Rønne og Ystad. Den 7. februar på grund af is i Ystad havn og den 15. februar på grund af kraftig blæst. Povl Anker sejlede de pågældende ture, men alligevel tæller afgangene som fire aflysninger i statistikken, selv om de faktisk blev gennemført.
BornholmerFærgen mener det er værd at bemærke, at der ikke har været aflyst en eneste tur hen over sommeren. Leonora Christina gennemførte således alle sine 310 ture i juli, og Villum Clausen alle sine 108 ture.
Kilde: Bornholm.nu