Vismænd: Flere oliepenge til statskassen
Nordsøolien er hele Danmarks ejendom. Derfor skal pengene gavne den danske befolkning, og ikke kun olieselskaberne. Det fastslår de økonomiske vismænd nu i en ny rapport.
”Olien og gassen i Nordsøen er samfundets ejendom, og det ekstraordinære overskud - den såkaldte ressourcerente - bør derfor komme hele den danske befolkning til gode”, siger overvismand Hans Jørgen Whitta-Jacobsen i rapporten.
Det er kun 70% af ressourcerenten, der lige nu havner i den danske statskasse. Kigger man på Norge er tallet 85% - altså 15% mere. Det giver ifølge vismændene grund til at kigge på de danske regler, og de juridiske muligheder for at ændre beskatningen af indtægterne fra Nordsøen.
Klima- og energiminister, Martin Lidegaard har tidligere udtalt, at han ikke er sikker på et eftersyn af Nordsøaftalen er en fordel for staten.
En ny aftale vil også kræve enighed parterne imellem. Det efterlader – ifølge Martin Lidegaard kun to muligheder: Enten enes man om en ny aftale, eller man kan bygge videre på den, man har nu.
Den nuværende Nordsøaftale er indgået i 2003 og løber principielt frem til 2042. Aftalen blev indgået af partierne V,K, DF og R med Dansk Undergrunds Consortium. Martin Lidegaard sad dengang med ved forhandlingsbordet.
Den grønne tænketank, Concito, lavede i november 2011 en analyse, der nåede frem til de samme konklusioner som vismændenes nye rapport. Cheføkonom i Concito Frans Clemmesen fra Concito håber, at regeringen vil bruge begge analyser i dens serviceeftersyn af Nordsøaftalen.
Det Økonomiske Råd understreger også, at det kan blive vanskeligt at ændre skattereglerne uden først at se indgående på den såkaldte kompensations-klausul i aftalen, som Dansk Undergrunds Consortium (DUC) indgik med den tidligere regering.
Selskaberne i DUC får nemlig kompensation, hvis der gennemføres ændringer i skattereglerne inden aftalens udløb i 2042. Dette besværliggør ifølge vismændene justeringer af skatten, der ellers måtte ske som naturlig konsekvens af ændringer indenfor f.eks. oliepriser og udvindingsteknologi.
Siden olie- og gasudvindingen startede for cirka 40 år siden, har Nordsøolien indbragt 287 milliarder kroner til den danske statskasse og 184 milliarder til de olieselskaber, der er omfattet af Nordsøaftalen. Det viser tal fra Energistyrelsen.
Kilde: Fyens Stiftstidende
