Thyborøn Havn fik rekordoverskud i 2015

Thyborøn Havn kom ud af 2015 med et overskud på 9,2 millioner kroner, mod et overskud på 4,7 millioner kroner sidste år. Omsætningen steg med 15 procent fra 34,2 millioner kroner i 2014 til 39,2 millioner kroner i 2015. Bestyrelsen betragter resultatet som særdeles tilfredsstillende.

”Thyborøn Havn har arbejdet målerettet for at være en attraktiv fiskeri- og godshavn gennem flere år. Det er særdeles tilfredsstillende at se, at det for 3. år i træk er lykkedes at sætte omsætningsrekord – og at det også er sket med et fint resultat på bundlinjen”, siger bestyrelsesforman Karl Kristian Bro.

2015 bød på stor fremgang i fiskeriet, hvor regnskabet især er påvirket af et godt år på både konsumfiskeri til fiskeauktionen, og industrifiskeriet med leverancer til TripleNine Fish Protein. Værdien af de samlede landinger af fisk steg med 30 procent til en værdi på 850 millioner kroner., hvilket cementerer Thyborøn Havn’s position som en af de 3 største fiskerihavne i Danmark.

Med en samlet godsmængde på 807.000 tons er Thyborøn Havn en af de 3 store godshavne på Vestkysten, og bestyrelsen glæder sig over den øgede interesse for at anvende havnen til mange forskelligartede aktiviteter.

Sten grus og søral tegner sig for 620.000 tons ud af de ca. 807.000 tons gods, der i løbet af 2015 blev fragtet over kajerne.

Havnebestyrelsen foreslår årets resultat overført til næste år, idet den fortsatte konsolidering skal anvendes til igangværende og fremtidige investeringer for dermed at sikre Havnens fortsatte udvikling. Thyborøn Havns egenkapital udgør herefter 87,84 mio. kr.

Bestyrelsen for Thyborøn Havn forventer en fortsat styrket position, som både fiskeri-, service-, offshore- og godshavn.

Forventningerne til den fortsatte vækst knytter sig stadig til fiskeriet, hvor især konsumfiskeriet ser ud til at udvikle sig meget positivt i Thyborøn havn. Både med hensyn til kvoter men også med en stor del af fiskeflåden, som har investeret massivt i større kapacitet med forlængelse af skibene.

Inden for Industrifiskeriet afventes Tobiskvoterne, som lige nu desværre ikke tegner til at få i nærheden af størrelsen fra 2015. Til gengæld er der pæne kvoter for både Brisling og Sperling.

”Fiskeriet er både nu og frem over en absolut kerneforretning, som vi skal og vil understøtte med havnens udvikling. Vi har investeret massivt i service- og godsområdet i 2015/2016 med flydedok og offshore kaj. Vi er allerede ved at lægge planerne for de næste udvidelser – og der har vi så absolut fokus på både konsum- og industrifiskeriet”, siger bestyrelsesformand Karl Kristian Bro.

Den kommende Offshorekaj står færdig i efteråret 2016 og forventes derfor ikke at få den helt store indflydelse på omsætningen i 2016. Men der er allerede en del forespørgsler på kajen, og dialog med en ny type af aktører, som forespørger på at benytte Offshorekajen, det være sig inden for Offshore Vind, Olie/Gas samt transport af nye godstyper.

Kilde: Thyborøn Havn

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

10.04.2026Maritimedanmark.dk

Panamas præsident forsøger at glatte ud

09.04.2026Maritimedanmark.dk

Vindmøllegods sikrer rekord i Aalborg Havn

Annonce

10.04.2026Maritimedanmark.dk

Assens Skibsværft solgt til investeringsselskab

10.04.2026Maritimedanmark.dk

Gotlandsbolaget køber sig ind i Molslinjens ejerselskab

24.03.2026Maritimedanmark.dk

Aalborg Havn får EU-støtte til hybrid landstrøm

23.03.2026Maritimedanmark.dk

Ukraine rammer russisk oliehavn ved Østersøen

19.03.2026Maritimedanmark.dk

Manglende strøm truer Hirtshals Havn

19.03.2026Maritimedanmark.dk

Aarhus Havn udpeger ny topchef

17.03.2026Maritimedanmark.dk

By & Havn skal have ny direktør

12.03.2026Maritimedanmark.dk

MSC vil konkurrere med APM Terminals i Nigeria

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
RelyOn
Kursus
ATEX Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

Formålet med dette kursus er at introducere dig til ATEX- direktiverne og give dig den nødvendige information til at opfylde minimumkravene til sikkerhed på arbejdspladser, der opererer i og bruger udstyr i eksplosive atmosfærer.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Workplace Harassment and Respect Awareness - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide delegates with information on different forms of workplace harassment, how to recognize it and what you can do to prevent it.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Back Safety Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to educate about the common causes of back injuries and outline preventative and reactive measures that can be taken to avoid them.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Benzene Awareness (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to inform you about benzene and where you may be exposed to it, what might happen if you are exposed, and the precautions you can take to stay safe. This course follows OSHA's Benzene Standard (29 CFR 1910.1028).

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Crisis management and human behaviour - STCW Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of the Passenger Safety, Cargo Safety and Hull Integrity section of this course is to provide the mandatory level of knowledge required for all Masters, Chief Engineer Officers, Chief Mates, Second Engineer Officers and persons assigned immediate responsibility for embarking and disembarking passengers, for loading, discharging, or securing cargo, or for closing hull openings on board RO-RO passenger ships.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Dropped Objects (Adaptive) - OSHA Standards (E-learning course - afholdes løbende)

The aim of this course is to provide you with the knowledge to identify, prevent, and manage dropped objects in the workplace, ensuring a safer environment for yourself and others. The course also supports safe work practices in line with OSHA's requirements for workplace safety.

Dato

01.05.2026

Sted

Digital course