Tall Ships Races bliver løftestang for maritimt fremstød

Når flåden fra The Tall Ships Races i den kommende uge sejler ind i Esbjerg, benytter værtsbyen lejligheden til at etablere et Maritimt Torv, der skal være med til at inspirere til en maritim uddannelse og karriere.

Maritimt Torv inviterer publikum ind i den maritime verden – fra knob og navigation til karriere og klima.. Foto: Esbjerg Kommune

Det maritime torv etableres i samarbejde med Fredericia Maskinmesterskole, Skoleskibsforeningen og Danish Sail Training Association og skal både informere og inspirere.

”The Tall Ships Races handler om at sende unge ud på havet, men også ind i sig selv. De vender hjem med nye kompetencer og en tro på, at de kan klare mere, end de troede. Det samme gør vi på Maritimt Torv, bare med fast grund under fødderne. Vi viser, at havet ikke kun er noget, man ser på. Det er noget, man kan blive en del af”, siger eventchef Kirsten Bisgaard Kirchner.

Maritimt Torv skal også vise, hvad en moderne havn som Esbjerg formår.

Som EnergiMetropol forener byen grøn energi, teknisk viden og maritimt håndværk i en moderne fortælling om bæredygtighed og innovation, skriver Esbjerg Kommune i en pressemeddelelse om eventet.

”Vi har et helt fantastisk maritimt event, hvor Esbjerg også kan vise sig frem. Derfor har vi lagt vægt på, at der er en stærk tilstedeværelse af lokale aktører, som vil være med til at sende et klart signal: At Esbjerg er en værtsby men sandelig også vækstby. En by, der bruger begivenheden som løftestang i forhold til fremme uddannelser og erhvervslivet samtidig med at vise et Esbjerg frem, hvor det maritime både er fortid, nutid og fremtid”, slutter Kirsten Bisgaard Kirchner.

-emte

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

13.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk kan stå foran markant flådeudvidelse

12.09.2026Maritimedanmark.dk

Tankerater sætter rekord efter angreb ved Hormuz

Annonce

12.09.2026Maritimedanmark.dk

Tankerater sætter rekord efter angreb ved Hormuz

11.09.2026Maritimedanmark.dk

DFDS fastholder fragtmængderne i august

11.09.2026Maritimedanmark.dk

Frigg Sydfyen sejler mod ophugning i Grenaa

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Kina på vej med arktisk containerrute til Europa

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Clerc varsler større Maersk-flåde: ‘Vi får brug for flere skibe”

10.09.2026Maritimedanmark.dk

Dansker får toppost i Hapag-Lloyd

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Claes Devantier bliver ny topchef i MB Shipbrokers

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Disciplinary and Grievance (E-learning course - afholdes løbende)

This course will help you understand the typical process followed within the workplace when it comes to disciplinary and grievance. It will also provide you with some good practice that you, as a manager, can adopt in order to mitigate the need to invoke either of these procedures.

Dato

01.10.2026

Sted

Digital course