Specialskibe bør med i nettolønsordning

Rederierne er tilfredse med, at tonnageskatteordningen bliver udvidet, så specialskibe inden for offshore-sektoren bliver omfattet af den, men besætningerne ombord på specialskibene bliver ikke omfattet af nettolønsordningen. Det kan betyde, at danske søfolk udskiftes med udenlandske, advarer rederier.

”Det giver nogle skattemæssige forbedringer på driften af skibe, men når du taler mandskabsbeskatning, hvor vi har ønske om, at det skulle gå i retning af samme beskatningsmetoder som personalet på andre skibstyper, ser det ikke ud til at flytte sig, og det er vi selvfølgelig skuffede over”, siger Jens Frederik Hansen, adm. direktør i A2Sea.

”Vi må altid overveje, hvordan vi kan sikre konkurrencedygtighed i et erhverv, som har været rigtig godt for dansk beskæftigelse indtil nu. Vi håber da, at det kan forblive sådan, men det er da klart, at man kan blive presset på sin konkurrenceevne, og så må man jo gøre sig de overvejelser, der skal til for at sikre den”, tilføjer han.

A2Sea har ikke nogen konkrete planer om at fravælge dansk besætning i fremtiden.

”Men det er da klart, at det var sikrere for de danske job, hvis den ordning var kommet med, som vi havde forventet. Det havde da sikret den langvarige beskæftigelse, det er der ingen tvivl om”, siger Jens Frederik Hansen.

Skatteminister Benny Engelbrecht (S) har ikke nogen planer om at udvide nettolønsordningen.

”Det er faktisk vurderingen, at lempelser i DIS-ordningen ikke vil fremme beskæftigelsen – kun flytte den. Hvis der skulle komme flere ansatte i den maritime branche, fordi nogle vil få skattefrihed under DIS-ordningen, vil det nemlig modsvares af tilsvarende færre ansatte i øvrige brancher, hvor der betales skat efter almindelige skatteregler”, siger ministeren.

Offshore beskæftiger mere end 20.000 personer i Danmark, heraf cirka 5.000 på de maritime områder.

Kilde: Dagbladet Børsen

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Søfartsnationer advarer om pres på globale spilleregler

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Hapag-Lloyd ændrer ZIM-bud efter israelsk modstand

Annonce

08.09.2026Maritimedanmark.dk

USTC samler 150 arbejdspladser i ny hub i Nordhavn

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Torm-ejet scrubber-producent skifter direktør

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Brand om bord på Smyril Lines nybygning

06.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk installerer første rotorsejl på containerskib

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Containerflådens kapacitet runder skrapt hjørne

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Lise Demant indtræder i DanPilot bestyrelse

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Ny fragtrute til Falklandsøerne

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Tyrkiet tilbageholder tankskibs besætning

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.10.2026

Sted

Digital course