Siri-reparation langt dyrere for DONG
De reparationer, som Dong Energy er i gang med på Siri-platformen i Nordsøen, bliver langt dyrere end forventet. Prisen bliver på 3,5 milliarder kroner mod forventet to milliarder. Forklaringen er, at den krævede reparationsløsning ikke er standard; men et komplekst offshore-projekt med ny teknik.
”I løbet af projektet er de forventede reparationsomkostninger steget fra de oprindeligt ventede 2 milliarder kroner til 3,5 milliarder kroner, hvoraf 0,6 milliarder er afholdt i 2011. For de resterende omkostninger afhænger fordelingen mellem 2012 og 2013 af, hvordan projektet skrider frem, hvilket stadig er forbundet med en vis usikkerhed. Forventningerne er, at to tredjedele vil blive afholdt i 2012 og en tredjedel i 2013”, skriver DONG.
DONG Energy fandt under en rutineinspektion i august 2009, revner i enden af en undersøisk olielagertank under Siri-platformen. Der var ingen forurening, men af sikkerhedsgrunde blev produktionen stoppet i fem måneder og først genoptaget i januar 2010, efter en midlertidig reparation. Dong er nu i gang med en
reparation, der sikrer Siri permanent.
”De anmeldte forsikringsskader relateret til skadebegrænsning og sikring af platformen samt den permanente reparation er endnu ikke afsluttet. DONG Energy har ikke inkluderet nogen effekt fra forsikringskrav i de udmeldte forventninger”, oplyser Dong.
Kilde: DONG Energy
