Scandlines går til EU med Femern-tunnel

Rederiet Scandlines har bedt EU om at vurdere, om det er i strid med konkurrencelovgivningen, når Femern-tunnelen har udsigt til en lang række former for statsstøtte, som statsgarantier, statslån og skattefordele, der normalt ikke tillades af EU. Det skriver Berlingske.

”Infrastrukturfonden i EU støtter projektet, så jeg kan ikke se, at klagen kommer til at vælte hele Femern-projektet. Men den kan ændre de betingelser, som det gennemføres under. Umiddelbart vil jeg vurdere, at klageren har den bedste sag omkring de manglende tidsfrister for statsgarantierne. EU-Kommissionen er generelt modstander af ubegrænset støtte, fordi det kan løbe ud af kontrol”, siger juraprofessor ved Aarhus Universitet Michael Steinicke til Berlingske.

Scandlines har afleveret klagen til EUs konkurrencekommissariat den 5. juni 2014. Ifølge klagen er finansieringen af Femern-forbindelsen i strid med EUs konkurrenceregler, der ikke tillader direkte eller indirekte statsstøtte, hvis det fohindrer et privat selskab i at konkurrere på lige vilkår.

De garantier, som Staten har stillet i udsigt for Femern-projektet, har ubegrænset løbetid og mangler beløbsmaksimum. Der er heller ikke nogen fast tilbagebetalingstid på lånene og skattefordelene er ligeledes tidsubegrænsede.

Klagen går på, at Scandlines, der driver ruten Rødby – Puttgarten, udsættes for konkurrenceforvridende forhold, når den danske stat tilbyder den slags ubegrænsede statsgarantier, statslån og skattefordele til Femern-forbindelsen.

Rederiet har planer om stadig at drive ruten med nye miljøvenlige færger, når Femern-tunnellen åbner. Derfor har Scandlines også klaget over, at den danske stat vil forringe kundernes adgang til havnene, når tunnellen står klar. Dermed er der ifølge Scandlines ikke en fair konkurrencesituation.

Lektor Grith Skovgaard Ølykke fra Copenhagen Business School, der også statsstøtte- og konkurrenceret i EU som speciale siger til Berlingske, at klagen muligvis kan ende med et kompromis, hvor der sættes tids - og beløbsgrænser for statsgarantierne til Femern.

”På den ene side må staten gerne bygge ny infrastruktur til gavn for samfundet, men hvis der er tale om en konkurrencesituation med en privat aktør, så har den private aktør krav på lige konkurrencevilkår. Det er meget svært at spå om, hvad EU siger til denne klage”, siger Grith Skovgaard Ølykke.

Kilde: Berlingske Business

Norisol A/S

Sponseret

Invitation til reception

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

29.09.2026Maritimedanmark.dk

Gigantskib sikkert under Storebæltsbroen

29.09.2026Maritimedanmark.dk

Handelsskibe i kø for eskorte

Annonce

29.09.2026Maritimedanmark.dk

Square1 Nordic overtager DK-Sea Safety

29.09.2026Maritimedanmark.dk

Hapag-Lloyd opjusterer markant efter stigende fragtrater

28.09.2026Maritimedanmark.dk

Brand hærger fragtskib på tredje døgn

28.09.2026Maritimedanmark.dk

Sikkerhedsvurdering mørklagt: Kun 30 centimeter op til broen

26.09.2026Maritimedanmark.dk

Hapag-Lloyd afleverer nyt bud på ZIM efter israelsk modstand

25.09.2026Maritimedanmark.dk

Molslinjen overtager lille svensk færgerute

25.09.2026Maritimedanmark.dk

Dansk start-up afslører omfattende AIS-spoofing i Sortehavet

25.09.2026Maritimedanmark.dk

Kinesiske hackere angriber europæisk shipping

Jobmarked

Se alle

Scandlines

Elektriker til Scandlines

Vil du bruge din el-tekniske faglighed i et maritimt miljø, hvor driftssikkerhed, teknologi og samarbejde går hånd i hånd?

Område

Sjælland

Ansøgningsfrist

14.10.2026

Odense Havn

Sales Manager til Odense Havn

Er du købmand af natur og har en naturlig nysgerrighed for at lære om vores kunders forretninger? Brænder du for løsningssalg og er drevet af at skabe resultater både selvstændigt og i samarbejde med dine kolleger?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Søger Skibsfører snarest.

Har du lyst til at prøve udfordringer med et selvstændigt job, hvor du på lige fod med 9 kollegaer indgår i vagtplan året rundt. Frihed under ansvar er nøgleordene i en virksomhed, hvor service, kundebetjening, fleksibilitet og vedligehold er dagsrytmen.

Område

Midtjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Danish Pilot Service

Danish Pilot Service søger lodser og lodsaspiranter til Skagen og Frederikshavn

Vil du være med til at styrke vores havnelodsning i Skagen og Frederikshavn?

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

30.09.2026

Scandinavian Auto Logistics (SAL)

Lead Today. Shape Tomorrow.

Scandinavian Auto Logistics (SAL) was established in 1999 and is a leading automotive port compound and multiterminal in Denmark. SAL is a gateway to worldwide markets connecting Port Esbjerg via Sea, Rail, Road. Servicing some of the largest Roll-on/Roll-off carriers in the world, multiple shipping lines are calling at our terminal every week.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

29.09.2026

MHO-Co A/S

HSEQ / Administrative Assistant

Office administration and cross-departmental business support

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle