Rute fra Samsø til Aarhus inden sommer
Inden Sankthans bliver det muligt at sejle direkte mellem Samsø og Aarhus centrum. En gruppe investorer er netop nu i Norge for at se på en færge. Gruppen har forsøgt at få Samsø Kommune med på projektet, men har nu bestemt bare selv at gå i gang.
Tidligere projektbillede af færge.
”Vi forsøgte at få en kommunal løsning, men nu gider vi ikke vente på Samsø Kommune længere. Vi tager udfordringen op og går efter at få en rute, der skal drives kommercielt. Vi tror på det”, siger Ruth Lange, der er bestyrelsesmedlem i gruppen af samsinger, der kæmper for den nye færgerute til tv2oj.dk.
Lige nu er flere repræsentanter fra gruppen i Norge for at se nærmere på en færge, som muligvis skal købes. Lørdag er samtlige cirka 800 investorer inviteret til et hasteindkaldt møde på Samsø, hvor de bliver forelagt de nye muligheder.
Den norske katamaranfærge, man har kig på, er bygget af aluminium og har plads til cirka 76 passagerer. Den har været skadet efter brand, men menes at kunne være sejlklar i maj. Færgen er angiveligt billigere end en kulfiberfærge, som gruppen tidligere har overvejet at anskaffe.
Flere, her iblandt borgerlige politiker på Samsø, har udtrykt tvivl om hvorvidt ruten kan løbe rundt økonomisk. Det er der dog ikke usikkerhed om fra Ruth Langes side.
”Vi indkalder ikke alle investorerne til et hastemøde uden at have lagt et godt budget. Vi har fået håndslag fra en bank, og planerne er allerede lagt”, siger hun.
Kilde: TV2/Østjylland