Redere tilfredse med styrkelse af udenrigstjenesten

Et stærkt dansk diplomati er afgørende for danske virksomheders muligheder for at navigere sikkert i en usikker og omskiftelig verden. Derfor vækker det stor glæde i Danske Rederier, at regeringen nu vil åbne nye ambassader og lægger op til et

Foto: Danske Rederier

Danske Rederier er godt tilfreds med, at regeringen nu lægger op til et markant løft af Udenrigstjenesten de kommende år. Der skal bl.a. åbnes nye ambassader i Malaysia, Moldova og Bosnien-Hercegovina og ambassaden i Tanzania, som ellers stod til lukning ved årets udgang, fastholdes.

”Jeg er utrolig glad for, at regeringen nu vil styrke Udenrigstjenesten markant. Den rigtige rådgivning på rette tid er guld værd for de danske virksomheder, der driver forretning overalt i verden. Skibsfart er et globalt erhverv, og det gør det bare lettere for danske rederier at drive virksomhed, når den danske diplomatiske tilstedeværelse styrkes”, siger Anne H. Steffensen, adm. direktør i Danske Rederier.

Samlet set lægger regeringen op til at løft på 12 procent af Udenrigstjenesten frem mod 2027.  Herudover oprettes der tre nye enheder i Udenrigsministeriet, der bl.a. skal styrke samarbejdet med andre landes myndigheder om f.eks. grøn omstilling, levere geopolitisk analyse og rådgive danske virksomheder og arbejde med investeringsscreening, sanktioner mv.

”Verden bliver ikke mindre usikker og uforudsigelig at navigere i i disse år. Derfor sætter jeg også stor pris på, at Udenrigsministeriet nu vil styrke den geopolitiske rådgivning af danske virksomheder. Det kan blandt andet være i forhold til de mange, ofte komplicerede, sanktioner, der er pålagt en række lande og som danske virksomheder skal forholde sig til“ , siger Anne H. Steffensen.

“Ligeledes er der ingen tvivl om, at produktion af grønne brændstoffer, som skibsfarten vil komme til at efterspørge i stor stil, er noget af det, der vil komme til at fylde meget for danske rederier de kommende år. Her vil vi uden tvivl få brug for hjælp til at indgå partnerskaber rundt omkring i verden, så vi kan sikre adgangen til de grønne brændstoffer, der skal til for at gennemføre en ambitiøs grøn omstilling af skibsfarten”.

-mauh
 

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

31.07.2026Maritimedanmark.dk

Formodet droneangreb rammer to LNG-skibe ved Damietta

30.07.2026Maritimedanmark.dk

Robert Maersk Uggla køber stor aktiepost i Svitzer

Annonce

29.07.2026Maritimedanmark.dk

Optaget på maritime uddannelser stiger igen

27.07.2026Maritimedanmark.dk

Kronprins Frederiks sidste rejse slutter i dag

27.07.2026Maritimedanmark.dk

Kronprins Frederiks sidste rejse slutter i dag

25.07.2026Maritimedanmark.dk

Saudiarabisk skib angrebet i Det Røde Hav

24.07.2026Maritimedanmark.dk

Express 5 tilbage i drift på Ystad - Rønne

22.07.2026Maritimedanmark.dk

Menneskelig fejl årsag til milliarddyr ulykke

21.07.2026Maritimedanmark.dk

Seks måneders ekstra løn for at sejle gennem Hormuzstrædet

19.07.2026Maritimedanmark.dk

Baltic nybygning med vindassisteret fremdrift

Jobmarked

Se alle

DanPilot

Disponent med overblik og flair for effektivitet

DanPilot søger ny kvalificeret disponent til vores team bestående af snart 20 medarbejdere, som døgnet rundt, alle årets dage bemander disponeringen i DanPilot.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

09.08.2026

DanPilot

IT-chef

Sæt retningen for den digitale udvikling i en af Danmarks mest samfundskritiske virksomheder

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

14.08.2026

Småøernes Færgeselskaber

Overfartsleder til Lolland Færgefart

Drømmer du om at arbejde på det smukke Nordlolland med udsigt over Smålandshavet og kig til Dodekalitten? Er du klar til at tage roret i et aktivt og udfordrende miljø? Så er det dig, vi leder efter!

Ansøgningsfrist

03.08.2026

REDERIET M.H. SIMONSEN ApS

Technical Superintendent | Svendborg, Denmark

We’re a 90-year-old family-owned tanker company and we need someone who actually enjoys getting their hands dirty with dry-dockings, PMS, and shipyard negotiations — not just managing spreadsheets from afar.

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Isbak Marine Service ApS

Maritim Servicetekniker til navigationsudstyr – Isbak Marine Service (Esbjerg)

Har du erfaring med maritim elektronik, automatik eller el-installationer? Vil du være med til at sikre, at skibe i både ind- og udland altid sejler sikkert med det nyeste navigationsudstyr? Så er du måske vores nye kollega i Esbjerg!

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

NH Towage A/S

Styrmand / Skibsfører til NH Towage A/S

Vil du stå i spidsen for maritime operationer i et rederi, hvor godt sømandskab, ansvar og samarbejde er fundamentet for alt, hvad vi gør?

Område

Syddanmark

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Småøernes Færgeselskaber

Fursund Færgeri søger færgefører/færgenavigatør

Kunne du tænke dig at have den smukke Limfjord som arbejdsplads? Så har du nu muligheden for at blive vores nye kollega som fastansat afløser på fuld tid ombord på færgerne Mjølner-Fur og Sleipner-Fur.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

Snarest muligt

Fjord Line Danmark

Befaren skibsassistent - fast stilling

Fjord Line søger en befaren skibsassistent til en fast stilling ombord på vores passagerskibe. Du bliver en del af et professionelt dækshold, hvor sikker drift, samarbejde og service er i fokus.

Område

Nordjylland

Ansøgningsfrist

15.08.2026

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.08.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
Disciplinary and Grievance (E-learning course - afholdes løbende)

This course will help you understand the typical process followed within the workplace when it comes to disciplinary and grievance. It will also provide you with some good practice that you, as a manager, can adopt in order to mitigate the need to invoke either of these procedures.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course

RelyOn
Kursus
Cyber Security Awareness (Adaptive) (E-learning course - afholdes løbende)

This course provides an overview of cyber security and how to minimise potential threats in the workplace. You will learn about many of the potential threats, good practice to minimise exposure and attacks, and what precautions you should take whilst travelling and using video conferencing technology.

Dato

01.09.2026

Sted

Digital course