Putin truer korn-korridoren fra Ukraine

Den russiske præsident lægger op til begrænsninger i den aftale, der hidtil har ført til eksport af 2,3 mio. tons korn og andre fødevarer i omkring 100 skibe fra ukrainske havne. Putin taler om en begrænsning af eksport-destinationerne ved en eventuel forlængelse af aftale, der løber 120 dage.

Ruslands præsident Vladimir Putin overvejer begrænsninger i eksportaftale. Foto: Præsidentens kontor..

Udviklingslandende bliver bedraget i den FN-aftale, der sikrer eksport af korn fra Ukraine via Sortehavet, mener Ruslands præsident, Vladimir Putin. “Næsten alt det korn, der er blevet eksporteret fra Ukraine, kommer ikke til de fattigste lande, men til EU,” sagde Putin til et økonomisk forum i Vladivostok.

Aftalen, der blev underskrevet 22. juli, har siden sikret sikker passage for skibe lastet med korn og andre fødevarer fra havnene i Odessa, Chornomorsk og Yuzhnyi i Ukraine. Målet med aftalen var ifølge FN at sikre større kornforsyninger til verdensmarkedet for dermed at reducere priserne og bl.a. hjælpe fattige og sårbare befolkninger og reducere risikoen for hungersnød.

Ifølge en opgørelse fra Joint Coordination Centre har lav- og mellemindkomst lande hidtil modtaget 30 pct. af eksporten fra Ukraine.

Præsiden Putin indikerede på mødet i Vladivostok, at han ville diskutere muligheden for at begrænse destinationerne for korneksporten med den tyrkiske præsident, Tayyip Erdogan.

Hvis de vestlige lande fortsat opkøber det ukrainske korn, vil fødevarekrisen blive forværret og potentielt ende i en “humanitær katastrofe”, tilføjede Putin ifølge Lloyd´s List.

Hans kommentarer til aftalen om korn-korridoren kommer efter, at Ruslands FN-ambassadør for et par uger siden såede tvivl om en forlængelse af aftalen - netop med henvisning til, at en for lille del af eksporten gik til lande, der havde brug for den.

Aftalen om kornkorridoren har betydet milliardindtægter til Ukraine, der har brug for værd en dollar og som gerne ser aftalen udvidet til at omfatte eksport fra en fjerde havn.

Kilde: Lloyds.

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Claes Devantier bliver ny topchef i MB Shipbrokers

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

Annonce

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

09.09.2026Maritimedanmark.dk

Niels Smedegaard er nu formand for DFDS

08.09.2026Maritimedanmark.dk

Hapag-Lloyd ændrer ZIM-bud efter israelsk modstand

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Aalborg vil have ny færge til Egholm

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Goldman Sachs: Olieprisen kan stige til 120 dollar

07.09.2026Maritimedanmark.dk

Brand om bord på Smyril Lines nybygning

06.09.2026Maritimedanmark.dk

Maersk installerer første rotorsejl på containerskib

04.09.2026Maritimedanmark.dk

Containerflådens kapacitet runder skrapt hjørne

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle
Marstal Navigationsskole
Kursus
Operations in gas carriers - Company Courses

Please ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
IMSBC - Carriage of bulk cargoes - Company courses

Contact us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Heavy lift & lashing - company courses

Kindly ask us for details and possibillities.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

Marstal Navigationsskole
Kursus
Gasmåling i lukkede rum - kurset kan holdes på dit skibsværft

Kontakt os, hvis vi skal holde kurset på dit skibsværft.

Dato

01.09.2026

Sted

Marstal Navigationsskole, Ellenet 10, 5960 Marstal

RelyOn
Kursus
STCW - Combined Boat Training Basic (afholdes løbende)

To give the delegates knowledge and skills needed to safely crew survival vessels. After completion of the course, the delegate will meet the qualification requirements in accordance with the STCW Code Table A-VI/2-1 and Table A-VI/2-2

Dato

10.09.2026

Tid

20:30

Sted

Uglviggårdsvej 3, Esbjerg Ø, 6705, Denmark

RelyOn
Kursus
Display Screen Equipment (E-learning course - afholdes løbende)

This course contains information for the safe use of display screen equipment in the workplace and at home. It is suitable for everyone who uses this type of equipment and contains an assessment of the workstation. The assessment will give the user a full understanding of the potential hazards involved and how to assess whether or not they are at risk.

Dato

01.10.2026

Sted

Digital course