Omtanke giver store besparelser
Bunkersreduktion med øget fokus på tidlig afgang Øget fokus på afgangstider, nærstudier af strømretning og "is i maven" med hensyn til gennemsnitsfart har givet en ganske betydelig oliebesparelse i oktober og november for Dana Sirena
DFDS ro/ro færgen Dana Sirena har sparet omkring 65 tons i snit pr. måned i forhold til 2008-niveau. Besparelserne er nået ved god koordinering og hurtig ajourføring mellem bro, maskine og bildæk, check-in samt af personale i Harwich og Esbjerg.
"Den hurtige koordinering betyder, at der bliver lukker hurtigt ned, starter maskinen og sejler, så snart det er dobbelttjekket, at alle bookinger er indløbet og deadline overholdt", fortæller overstyrmand, Lars M. Bentzen, Dana Sirena.
Overstyrmanden oplyser, at 30procent af afgangene er sket 25 minuter før officiel afgangstid, og 40 procent et kvarter før.
I øvrigt har også en vandblæsning af skibssiden i vandlinjen, som har fjernet begroning, samt det milde vejr bidraget til besparelsen, som samlet reducerer udgifterne med ca. 150.000 kroner pr. måned
Kilde: DFDS Wekly