Ny færgeordre til Hvide Sande Shipyard

Hvide Sande Shipyard har vundet en ordre på en elhybrid-færge til Tjörns Hamnar AB i Sverige. Nybygningen skal erstatte færgen Hakefjord, som blev leveret af Hvide Sande Shipyard i 1998. Færgen er Hvide Sande Shipyards tiende el/hybrid nybygning.

Foto: Hvide Sande Shipyard

“Det er en stor ære at levere endnu en færge til Tjörns Hamnar AB. Det er ikke kun en flot tilføjelse til værftets CV, men også noget, der viser den kontinuitet og dedikation, som Hvide Sande Shipyard står for”, siger Carl Erik Kristensen, Group CEO, som selv var med til at bygge Hakefjord under sin læretid som skibstømrer i slutningen af 1990erne.


Nyhygningen skal betjene ruterne mellem øerne Tjörn, Tjörnekalv, Åstol og Stora Dyrön nordvest for Göteborg. Med en længde på 27 meter tilbyder den nye færge plads til op til 180 passagerer, herunder indendørs siddepladser til 75 personer, hvilket repræsenterer en kapacitetsforøgelse på cirka 50% i forhold til sin forgænger, Hakefjord.


Færgen har elhybrid-drift, hvor elmotorer driver propellerne, understøttet af en batteribank, der oplades ved hjælp af strøm fra land for normal drift eller en diesel generator, der kan køre på bio fuel til længere sejladser, skulle det være nødvendigt. 


“Vi er stolte over at være med fremme i den grønne omstilling og at kunne tilbyde vores kunder skibe, der ikke kun er teknologisk avancerede, men også ideelt dimensionerede for effektiv drift og service”, siger Jeppe Hoff, COO hos Hvide Sande Shipyard.
Den nye færge, der er værftets passagerskib nummer 21, forventes at sejle fra Hvide Sande i løbet af efteråret 2025.
Hvide Sande Shipyard er i øjeblikket i gang med at bygge en elfærge til Torghatten i Norge, 


-mauh

 

ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Danskproduceret med et ekstra gear

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

24.11.2025Maritimedanmark.dk

Erria vinder nye millionkontrakter

19.11.2025Maritimedanmark.dk

Faaborg Værft fordobler overskuddet

19.11.2025Maritimedanmark.dk

Værfts-sammenlægning på vej i Kiel

18.11.2025Maritimedanmark.dk

Hoyer og VMS Group fusionerer

13.11.2025ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Opening doors to India and Japan

12.11.2025Maritimedanmark.dk

Everllence lancerer længe ventet ammoniakmotor

10.11.2025ME PRODUCTION A/S

Sponseret

Some stories say more about quality than any sales pitch ever could.

07.11.2025Maritimedanmark.dk

Ny forskningsaftale til milliarder får både ros og ris

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle