Ny færgeordre til Hvide Sande Shipyard

Hvide Sande Shipyard har vundet en ordre på en elhybrid-færge til Tjörns Hamnar AB i Sverige. Nybygningen skal erstatte færgen Hakefjord, som blev leveret af Hvide Sande Shipyard i 1998. Færgen er Hvide Sande Shipyards tiende el/hybrid nybygning.

Foto: Hvide Sande Shipyard

“Det er en stor ære at levere endnu en færge til Tjörns Hamnar AB. Det er ikke kun en flot tilføjelse til værftets CV, men også noget, der viser den kontinuitet og dedikation, som Hvide Sande Shipyard står for”, siger Carl Erik Kristensen, Group CEO, som selv var med til at bygge Hakefjord under sin læretid som skibstømrer i slutningen af 1990erne.


Nyhygningen skal betjene ruterne mellem øerne Tjörn, Tjörnekalv, Åstol og Stora Dyrön nordvest for Göteborg. Med en længde på 27 meter tilbyder den nye færge plads til op til 180 passagerer, herunder indendørs siddepladser til 75 personer, hvilket repræsenterer en kapacitetsforøgelse på cirka 50% i forhold til sin forgænger, Hakefjord.


Færgen har elhybrid-drift, hvor elmotorer driver propellerne, understøttet af en batteribank, der oplades ved hjælp af strøm fra land for normal drift eller en diesel generator, der kan køre på bio fuel til længere sejladser, skulle det være nødvendigt. 


“Vi er stolte over at være med fremme i den grønne omstilling og at kunne tilbyde vores kunder skibe, der ikke kun er teknologisk avancerede, men også ideelt dimensionerede for effektiv drift og service”, siger Jeppe Hoff, COO hos Hvide Sande Shipyard.
Den nye færge, der er værftets passagerskib nummer 21, forventes at sejle fra Hvide Sande i løbet af efteråret 2025.
Hvide Sande Shipyard er i øjeblikket i gang med at bygge en elfærge til Torghatten i Norge, 


-mauh

 

Maritimedanmark.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Vexve Denmark | Frese A/S

Sponseret

Smartere køling kan spare brændstof og reducere CO₂

Relateret indhold

07.06.2026Maritimedanmark.dk

HD Hyundai vil bringe atomkraft til biltransportskibe

04.06.2026Maritimedanmark.dk

Hård kritik af regeringens plan om passagerafgift på krydstogtskibe

Annonce

09.06.2026Maritimedanmark.dk

Panamakanalen indfører restriktioner

08.06.2026Maritimedanmark.dk

Houthier truer med nye angreb i Rødehavet

03.06.2026Maritimedanmark.dk

Danske Maritime: Nyt regeringsgrundlag styrker forsvar, innovation og grøn omstilling

29.05.2026Maritimedanmark.dk

Terma buldrer frem i et marked med stor efterspørgsel

27.05.2026Maritimedanmark.dk

Transparens er byrde og gevinst - og løber nedad

26.05.2026Maritimedanmark.dk

Norske værfter går sammen om at bygge krigsskibe

20.05.2026Maritimedanmark.dk

Genindsættelsen af elfærge udsættes igen

20.05.2026Maritimedanmark.dk

USA rejser sag mod containerproducenter for prisaftaler

Jobmarked

Se alle

Bliv opdateret med maritimedanmark.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet fra den maritime branche. Vi leverer nyhedsoverblikket og fagligheden, gode jobtilbud og faglige events. Hver dag,

Se flere temaer

Events

Se alle