Norsk søfart får 100 millioner til udvikling
De maritime erhverv i Norge modtager nu en check på 100 millioner norske kroner af den norske stat til at styrke forskning og innovation. Checken er et led i planen Stø Kurs, som indeholder en række initiativer der skal fremme vækst og udvikling i de maritime erhverv.
Pengene, som indgår i det nye statsbudget, skal blandt andet gå til de maritime skoler, maritim forskning og innovation, samt fremme af det internationale norske skibsregister og miljøprojekter i de maritime erhverv.
Regeringen foreslår at bruge 20 millioner norske kroner til en opgradering af forskningscentret Marintek i Trondheim, og til fortsat fokus på miljømæssig innovation samt avanceret transport og logistik.
10 millioner er øremærkes til særligt krævende, miljøvenlige maritime aktiviteter.
Regeringen vil også øremærke penge til at efteruddanne maritime lærere og professorer, samt anskaffelse af maritimt udstyr til skolerne.
"Den maritime norge skal levere de mest innovative og miljøvenlige løsninger til fremtiden søfart", siger erhvervs- og handelsminister Sylvia Brustad.
Regeringen foreslår også at øge tilskuddet til det norske Sjøfartsdirektorat med 40 millioner norske kroner. Direktoratet fik tilført 28 millioner norske kroner i sidste års finanslov, og bevillingen for 2009 er en fortsættelse af denne satsning.
"Pengene vil bidrage til at gøre Sjøfartsdirektoratet mere konkurrencedygtig og gøre det lettere at rekruttere og fastholde personale", siger Sylvia Brustad.
Kilde: tu.no