Miner fundet og sprængt i Samsø Bælt
Søværnets minerydningsfartøjer har igen fundet og sprængt miner i Samsø Bælt. Under en netop overstået øvelse i fandt søværnets fartøjer elleve miner fra Anden Verdenskrig, som herefter blev sprængt. En stor del at skibstrafikken til og fra Østersøen går gennem Samsø Bælt.
Minerne, der stammer fra 2. Verdenskrig, blev kastet af engelske fly for at lukke passagen til Østersøen. Det anslås, at englænderne kastede cirka 165.000 miner i Østersøen, hvoraf omkring 15.000 havnede i de danske farvande.
Selvom minerne har ligget på havbunden i over 70 år, er de ofte intakte. Minernes sensorer er ikke længere aktive, da batterierne er løbet tør for strøm. Alligevel kan minerne fortsat udgøre en risiko, hvis fiskere eksempelvis får dem i garnet.
Personellet på søværnets minerydningsfartøjer finder minerne med en sonar, som et mindre ubemandet skib trækker under havoverfladen. Det ubemandede skib fjernstyres fra et andet, bemandet, skib.
Når sonaren har lokaliseret noget, der ligner en mine, sendes en undervandsrobot med kamera ned til genstanden, hvor kameraet tager et billede. Hvis det er en mine, bliver den sprængt enten med en ladning sprængstof fra undervandsrobotten, eller ved at en dykker placerer en ladning på minen.
Søværnets minerydningsfartøjer er atter på havet til april, først igen i Samsø Bælt og herefter skal Langelands Bælt undersøges.
Kilde: Forsvaret
