Mette Frederiksen: Vi skal bygge flådeskibe i Danmark
Statsminister Mette Frederiksen nævnte i sin 1. maj tale i Odense, at det er på tide at gøre op med tanken om, at Danmark ikke længere er en stor skibsbygningsnation. Statsministeren ser gerne, at nye flådeskibe bygges i Danmark.
”I de kommende år får vi brug for en markant udbygning af den danske flåde. Fra miljøskibe, til fregatter og arktiske skibe”, siger Mette Frederiksen, der ifølge TV2/Fyn gerne ser at der bygges flådeskibe i Danmark.
Men statsministeren vil ikke blande sig i, om flådeskibene skal bygges i Odense, Esbjerg eller andre steder i landet.
Ud over et forsyningssikkerheds hensyn, vil bygning af flådeskibe i Danmark også skabe beskæftigelse, og understøtte eksport af dansk maritim industri.
-mauh